Wpis z mikrobloga

Do podróżujących wykopków, które dolary są dobre a które niby nie.

Słowem wstępu, doskonale wiem, że w wielu krajach poza USA dolary 100$ tzw. duże głowy (na obrazku niżej) czyli te białe z rocznikami między 1996 a 2006 (co warte dodania to nie data produkcji a data designu banknotu, w jednej serii zmieniały sie z reguły podpisy tylko) mogą sprawiać problemy podczas wymiany w kantorach na świecie. Mianowicie poza USA często przyjmują tylko najnowszą serię. W USA natomiast żadna seria nie została wycofana i każdy banknot jest w obiegu.

I tutaj jest kontrowersyjna kwestia - co znaczy najnowsza seria? Wielu ludzi dostaje tu już przepalenia styków i zaczyna sie zabawa. W polskim internecie jak i ogólnie w opiniach turystów panuje powszechnie twierdzenie że dolary tylko i wyłącznie po roku 2013,a raz spotkałem się z tym że tylko i wyłącznie po 2017 TOP KEK. A dlaczego akurat ten rocznik? Nie pytaj, tak jest, bo tak i tego ci nie przyjmą jak jest starszy bla bla.
Sęk w tym że najnowsza seria USD (obrazek wyżej) jest od 2009, były jeszcze mniejsze nominały od 2003 ale to nie o nich teraz mowa. Według p0laczków bo inaczej tego nie nazwę te banknoty są fuj, one nie zostaną przyjęte w kantorach w Azji ani nigdzie bo oni tak słyszeli czy tam przeczytali to znaczy tak jest.

Poszukałem źródła tych pierdół i znalazłem tę oto stronę http://korzonek.info/dobre-i-zle-dolary-czyli-ktore-banknoty-100-zabierac-w-podroz/ jest całe te gadanie o 2013 za którym ludzie ślepo podążają pomimo, że nawet na obrazku w opisie jest banknot 2009 i jest to nawet wyjaśnione. Co ciekawe gadka o 2013 jest praktycznie tylko w naszym rodzimym internecie, nie spotkałem się z tym w zagranicznym, tam mówią tylko że ze starszą serią mogą być czasem problemy i tyle.

Pracuję w branży i jak słysze o ludziach jak przerzucają te wszystkie niebieskie dolce w poszukiwaniu roczników starszych niż 2013 to pojawia się u mnie uśmiech zażenowania, ale również irytacji bo to społeczeństwo p0lskie to szkoda gadać no ale dobra teraz pytanie:

Czy będąc na wakacjach za granicą, nie w USA, mając niebieską serię dolarów zdarzyło Ci się kiedyś, że kantor je odrzucił bo miały rocznik 2009?
Nie mówie tu o sytuacjach że banknot był wymiętolony, brudny, popisany, nic z tych rzeczy.
Sam w ubiegłym roku w Tajlandii miałem ze sobą 2k USD w niebieskich banknotach, nawet nie patrzyłem na roczniki, z pewnością były jakieś 2009 między nimi i nie miałem najmniejszych problemów, nikt tez nie sprawdzał rocznika każdego banknotu z osobna, zobaczyli niebieskie tzn git.

Fajnie byłoby naprostować te fałszywe przeświadczenie i uświadomić ludzi jak to jest z dolarami za granicą. Niebieskie = dobre, białe = niekoniecznie, tyle i nic więcej żadnego pajacowania z rocznikami, powielania takich bzdur i potem nabijania innych w butelkę.
#podroze #azja #afryka #amerykapoludniowa
Amenotejiikara - Do podróżujących wykopków, które dolary są dobre a które niby nie.

...

źródło: 1

Pobierz
  • 2