Wpis z mikrobloga

#gielda #ppk
Wyplacilem hajs z PPK na konto. Wg zasad, powinienem dostac 100% tego co wplacilem ja, 70% tego co pracowadca oraz zysk z inwestycji minus 19% ( podatek belki ktory oni zabieraja juz od razu przy wyplacie ).
Wychodzi z tego, że 1,888.04‬+991.22(70%pracowacy)+457.06(zysk 564.27 minus 19% podatek belki czyli 107.21)=3,336.32zł
Dziś na konto dostalem 3188.51 a więc jakieś 150 zł za mało już po odtrąceniu wszystkich kosztów. Skąd ta różnica? #!$%@? się czy ja coś pominalem?
gosciu82 - #gielda #ppk 
Wyplacilem hajs z PPK na konto. Wg zasad, powinienem dostac ...

źródło: ppk

Pobierz
  • 11
@gosciu82 te obliczenia nie wynikają z tego co na screenie (nie ma choćby zysku, dobrze rozumiem?) ale 150zl wygląda jak ten bonus od państwa, który również nie przysługuje przed emeryturą

Skąd w ogóle ten screen?
@gosciu82: Na pewno pomijasz, ze nie dostajesz całego zysku tylko przeskalowany na podobnej zasadzie jak bazowa kwota (odcinane jest 30% zysku wypracowanego przez pieniądze pracodawcy i 100% wypracowanego przez pieniądze od państwa). Tu jest opisane dokładniej z przykładem:
https://marciniwuc.com/ppk-pracownicze-plany-kapitalowe-2019-zasady/ (sekcja "Ile otrzymasz, jeśli wycofasz środki przed 60 rokiem życia?").
Ale to chyba nie wyszłoby aż 150zł różnicy (nie liczyłem), więc, tak jak Goronco, zapytałbym skąd masz dane do obliczeń.

@xzxzz:
@radekr @gosciu82 wpłaty od pracodawcy nie są chyba objęte podatkiem dochodowym, więc brakująca kwota powinna wynosić tyle, ile 12% z części wpłaconej przez pracodawcę. Jak masz chwilę to przelicz sobie
  • 0
@radekr: oo, najbardziej sensowna odpowiedź. chyba nie chce mi sie tego liczyć ale na to wyglada ze #!$%@? mi jeszcze zyski od tego co wypracowalo to 30%, oraz od tego co wypracowal hajs od panstwa. szkoda
wpłaty od pracodawcy nie są chyba objęte podatkiem dochodowym

@xzxzz: @gosciu82: Też są objęte owym podatkiem. Podatek zabierany jest już w momencie otrzymywania pensji, jeszcze przed wpłatą na ppk, Źródło to znów powyższy artykuł: https://marciniwuc.com/ppk-pracownicze-plany-kapitalowe-2019-zasady/ (sekcja "Jak PPK wpłynie na Twoje wynagrodzenie? Przykłady i obliczenia."). Warto zauażyć, że artykuł pisany był w momencie gdy pierwszy próg podatkowy wynosił 18%, stad te 18% w nim. Procent się zmienił, ale zasada prawdopodobnie