Wpis z mikrobloga

Siemanko, jestem nowym użytkownikiem #sodastream i czy mógłby mnie ktoś poprawić jeżeli źle liczę kwestie napełniania samemu CO2

1. Po prostu wymiana naboju CO2 z SodaStream Terra(różowy) to 20zł(15 na allegro ale licze powiedzmy stacjonarnie)
Nabój starcza średnio na 60l czyli 1l wody to 33 grosze (20zł/60l=33groszy)

2. Napełnianie samemu -
Kupno butli 6kg (wg producenta starcza na 6~ napełnień - to sie zgadza? naboj ma 425gr x 6 a butla ma 6kg gazu to nie spina mi sie to ale sie nie znam xD) - 330zł
Napełnienie takiej butli 36 - zł
Ilość napełnień naboju Co2 - 6
1 napełnienie 6zł = 60l
Nabój starcza średnio na 60l czyli 1l wody to 10 groszy(6zł/60l=10groszy)

Jednakże warto tu dodać że musimy na start zainwestować 330zł w butlę oraz około 80zł w przetoczkę co zaokraglajac daje nam 400 zł na start
Jakby to rozłożyc na na napełnienia:

400zł /12 = 33zł miesięcznie inwestycja startowa
Potem 6zł za każde napełnienie CO2 425gr
Liczę zużyje 2,5 naboju 425gr miesięcznie
Czyli 33/2,5 = 12zł każde napełnienie naboju jeżeli chodzi o koszt
Czyli 6zł napełnienie naboju + 12 zł "rata za startowy sprzęt = 18zł/60l = 30 groszy za napełnienie 1 naboju CO2 samemu + rata za sprzet

Różnica w cenie jest żadna, jeżeli zużywam 2,5 naboju miesięcznie tj 30 naboi rocznie to roczna oszczędność wynosi jakies 90groszy xD

Dobrze to liczę czy coś #!$%@?łem ? xD

#sodastream #matematyka
  • 13
  • Odpowiedz
@Boroborro: Miras wybacz ze nie chce mi sie czytac i analizowac. odpowiem moze tak:

jak duzo uzywasz to butla i zawor do napelniania naboi - wychodzisz do przodu. jak uzywasz okazjonalnie to nie warto sie w to bawic ;P

2,5 naboju miesiecznie to w uj zuzycie. Butla sie
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99: haha no właśnie jakby liczyć to butla ma 6kg = powinno starczyć minimum na te 10 napełnień biorąc pod uwagę jakiś margines błędu. Sam napełniasz czy wymieniasz? Jak to wygląda u Ciebie? (tzn jaką masz butle i na ile napelnien starczy)

Duże zużycie bo dziennie u nas schodzi 5l gazowanej lekko
  • Odpowiedz
@Boroborro: kupujesz butlę 6kg (lokalnie w gazach technicznych), wężyk z adapterem i #!$%@? napełnienia. Podpinasz butlę 6kg bezpośrednio do saturatora.

Mi taki zestaw wystarcza na ok 1000l wody gazowanej tak, że aż gryzie wiec normalnemu człowiekowi wystarczy na 1500l
  • Odpowiedz
haha no właśnie jakby liczyć to butla ma 6kg = powinno starczyć minimum na te 10 napełnień biorąc pod uwagę jakiś margines błędu


@Boroborro: Naboj sodastream ma 425g co2. Butla 6kg ma 6000g co2. Dalej twierdzisz ze to 10 napelnien?
  • Odpowiedz
a próżnię zrobisz w butli? kocham takich geniuszy.


@Bad_Wolf: A na uja Ci prozna w butli? W butli jest iles gram co2. 6000.Donaboju sodastream nabijesz 425 gram. Przetaczasz z jednego w drugie. To jest prostsze niz konstrukcja cepa.
Owszem ze moga sie pojawic straty bo zle dokecisz. Ale 2 kg? 30%?
  • Odpowiedz
@gorzki99: czyli dalej nie rozumiesz. Tu nie o straty chodzi a o różnicę ciśnień.
CO2 to nie piasek, że go przesypiesz.
Będziesz przetaczał do momentu wyrównania ciśnień w pojemnikach, chyba że mechanicznie wciśniesz co2 z jednego pojemnika do drugiego.
  • Odpowiedz
@Bad_Wolf: Dobra - zostawmyto tak ze to ja nie roumiem. Rob co chcesz. Ae fizyki nie zmienisz.

BTW masz jeszce jedno rozwiazanie - NIe trzeba nic przetacac. Butle 6kg tez sie da podpic pod sdastreama bezposednio.
  • Odpowiedz
Ae fizyki nie zmienisz.


@gorzki99: ale to ty próbujesz ja zmieniać. Nie rozumiesz czym jest równowaga ciśnień i dlaczego nie da się przelać wszystkiego bez mechanicznego wspomagania.

Butle 6kg tez sie da podpic pod sdastreama bezposednio.


@gorzki99: wiem, bo tak mam. Nawet czytać się nie chciało.
  • Odpowiedz
@Boroborro: stary zrobiłeś wyliczenia jakby każdy grosz był u Ciebie na wagę złota. Kup sprzęt, na pełnisz dwa razy, zobaczysz czy używasz i czy ci smakuje i jak będzie ok to zakupisz butle z przejściówka z Ali za grosze.
  • Odpowiedz
  • 0
@eXe1987: Nie każdy grosz jest na wagę złota, po prostu kalkulowałem wartość inwestycji. Ale pisanie że butla, przejściówka i przetoczka za ponad 400 zł to grosze to już lekkie nadużycie xD bo z tego co zrozumiałem muszę wymienić zawór w naboju(mam jednokierunkowy) + kupić przetoczkę(120 zł na ali widziałem) + butle za 330~
  • Odpowiedz
@Boroborro: chyba jak kupisz dobrą przejściówkę (taka ktora wciska w jednokierunkowym ten dzyndzel to obędzie sie bez wymiany zaworu) ja zmianialem, przejściówka płaciłęm na ali jakies 40 zl taka najprostsza bez manometrow itp.
  • Odpowiedz