Wpis z mikrobloga

Dzień dobry wszystkim,

Mam pytanie odnośnie poprawienia źle zamontowanej ściennej listwy montażowej na której ma wisieć jedna półka kuchenna z obciążeniem ~80kg o szerokości 80cm. Ściana pokonała człowieka ; ) Szyna wykrzywia się w tzw. banana co nie zapewnia poczucia bezpieczeństwa. Wywiercone zostało 8 dziur 10mm, niestety wkręty za nic nie chciały wejść. Obecnie wisi na jednym dobrze siedzącym kołku duopower 10x80S i dwóch pozostałych odstających o 1,5cm od ściany, z lewej i prawej strony gdzie idzie obciążenie (stąd "banan"). Wkręty na 112mm długości. Szyna zaś 1,8mm grubości, najgrubsza z allegro. Montaż wykonany celem poprawienia warunków mieszkaniowych dla dwóch osób z niepełnosprawnością. Z dołu nie wygląda to w żaden sposób niepokojąco, no ale z bliska jak się przyjrzeć... Dodatkowo zależy mi na zachowaniu tej wysokości.

Macie pomysły jak to idzie możliwie samemu naprawić? To pierwsza taka praca wykonywana przezemnie, razem z składaniem mebla, trzymaniem narzędzi w ręku itd. Ściana potrafiła m.in. zaskoczyć kamieniami. Budynek to stara kamienica, przypuszczam że w miejscu wiercenia są cegły.

Będę wdzięczny za pomoc, dobre rady. Wiedziałem że to może mnie przerosnąc, ze względu na brak doświadczenia, opanowywanie wiertarki i wiercenie na aż 10mm.

#remontujzwykopem #remont #majsterkowanie #pytaniedoeksperta #pytanie #montaz #meble
MrocznyBonk - Dzień dobry wszystkim,

Mam pytanie odnośnie poprawienia źle zamontowan...

źródło: IMG_20231114_091608

Pobierz
  • 8
@MrocznyBonk: ściągnąć szafkę, nawiercić nowe dziury, wpakować tam kołki typu:
#!$%@? kołek rozporowy 12 x 100 z wkrętem z łbem sześciokątnym 8 x 100
najlepiej ze 4 na całej długości, przykręcić listwę
i dopiero zawiesić szafkę na listwie.
Wcześniej sprawdź, czy te mocowania na szafce się nie pogięły od tego wiszenia na słowo honoru.
Jak nie da rady wkrętarką to potrzebna Ci będzie wiertarka z udarem.
Na tych kołkach co są
Dwudziestydrugi - @MrocznyBonk: ściągnąć szafkę, nawiercić nowe dziury, wpakować tam ...

źródło: KOLEK-kolki-rozporowe-wkret-met-KKX-12X100-50szt

Pobierz
@Dwudziestydrugi: Zastosowałem kołki fischer duopower 10x80S, nośność w cegle 125kg sztuka, w betonie 460kg. Wkręty dopasowane również od firmy Fischer 112mm. Przedstawionych przez Ciebie nigdy bym nie zamontował na ścianie.

Aby wywiercić nowe dziury, muszę zdjąć szynę, zatem przeciąć wszystkie wkręty o grubości 7mm albo je wyciągnąć, to drugie to nie wiem czy jest możliwe. Mocno siedzą. Bardzo. Na jednym mogłem się praktycznie zawiesić. Na wyciaganie szczypcami z całej siły zero
MrocznyBonk - @Dwudziestydrugi: Zastosowałem kołki fischer duopower 10x80S, nośność w...

źródło: IMG_20231114_091228

Pobierz
@barto125: To dobry pomysł. Sporo ułatwia. U mnie jednak odpadł, gdyż zdecydowałem się na rozporowe 10x80, co wymaga (według producenta) wiertła o średnicy 10mm. Obawiałem się że naruszę konstrukcje szyny i jej nośność/trwałość może spaść.

Z drugiej strony, gdybym skorzystał z Twojego pomysłu, to zrobiłbym to wszystko duzo lepiej ; ) dzięki

---
Zabrałem się za zdejmowanie szyny jeszcze zanim wszystko przeczytałem. Jak to wygląda, jest na zdjęciu na dole. Po
MrocznyBonk - @barto125: To dobry pomysł. Sporo ułatwia. U mnie jednak odpadł, gdyż z...

źródło: IMG_20231114_165633

Pobierz
@MrocznyBonk: wkrętarka nie daje rady wkręcić wkrętów i się poddajesz? Posmaruj czymś śruby, albo nawet pośliń i będzie miała lżej. Jak dalej nie idzie, a otwór na pewno jest odpowiednio głęboki, to zmień wkrętarkę na mocniejszą, albo kręć ręcznie czymkolwiek.