Wpis z mikrobloga

Jak to szło? Windows już nie jest tak awaryjny jak dawniej? XD chłopie po co Ci ten mac, wiesz jak one się buguja?

Właśnie spędzam niedziele na naprawie systemu który przestał się uruchamiać po aktualizacji xD

I tak średnio raz na parę miesięcy. Z macbookiem do tej pory zero problemów. PC zachowałem sobie do grania i rozrywek ale powoli przekonuje się do konsoli xD

#pcmasterrace #pc
  • 21
  • Odpowiedz
@Katiee na laptopie w tym służbowym również brak problemów. Raczej takie wynikające ze specyficznej konfiguracji w firmie.

Ale własny złożony PC to już inaczej - by nie było kupione komponenty są raczej ok. Zasilacz seasonic i płyta główna za ponad 1000 zł. XD PC był znacznie droższy od prywatnego MacBooka xD
  • Odpowiedz
@kochamschabowe: to ciekawe bo ja korzystam z windowsa 20 lat i nigdy nie mialem takiej akcji zeby aktualizacja mi cos popsula. tylko oczywiscie nie korzystam z najnowszych windowsów które robią testy na klientach. w tej chwili na win10 siedze.
  • Odpowiedz
@Kamokamo: @kochamschabowe u mnie prywatnie jest lapek 7390 2in1, a służbowe to jakies stacje składane na ryzenach 9 3xxx i rtx2080 o ile pamiętam.

Może wynika to z instalowanie przez OPa jakiś narzędzi mocno ingerujących w sam sytem i dlatego, ale nie wiem.
  • Odpowiedz
@Kamokamo znam “to samo” z linuxem - by nie było system bardzo lubię ale do czasu jak trzeba pracować w korpo. Teamsy i narzędzia Microsoftu działają na słowo honoru. Podobnie jest z excelem. Dodatkowo wiele narzędzi z których korzystam mają jedynie wsparcie na Macu i Windowsie.

Więc niestety to nie to samo - nawet próbowałem na wine uruchamiać soft bez natywnego wsparcia ale również nie działał. Jedyna nadzieja że fajnie się rozwinie
  • Odpowiedz
@kochamschabowe: co ty z tym kompem robisz? Postawiłem system na Win10 w 2018 roku i ani razu nie musiałem go naprawiać przez jakieś błędy systemowe. A mam na nim pełno rzeczy włączając te do roboty, czyli: środowiska do programowania, uruchamiania pracbazowych skryptów czy jakieś customowe sterowniki do sprzętu, gierki z modami, środowiska do tworzenia muzyki.
  • Odpowiedz
@kochamschabowe: Taki problem miałem dosłownie raz przez ~4 lata korzystania z Win10. Przywróciłem punkt przywracania, wyłączyłem automatyczne aktualizacje, a po tym jak się skapnąłem że to nie aktualizowało baz danych wirusów włączyłem ponownie, i o dziwo od tamtego czasu to się nie powtórzyło.

Ja nie wiem czy to dlatego że mój Windows jest połatany i oryginalnie to była wersja LTSC 2015 a czysty Pro zbyt agresywnie instaluje aktualizacje, czy to są
  • Odpowiedz
@supra107 korzystam z Windows 11 home - ale wydaje mi się że nie powinien mieć takich problemów nowy PC xd

Miałem nawet problem z przeniesieniem licencji. Microsoft mi nie umożliwiał tego mimo że licencja na to pozwalała.
  • Odpowiedz
@kochamschabowe: Windows 11 jeszcze trochę pocierpi na chorobę wieku wczesnego tak jak Win10 cierpiał.

A z licencją to zależy, bo niedawno zakończyli przenoszenie licencji Win 7/8 i zostały tylko przenosiny z 10 na 11.
  • Odpowiedz
@kochamschabowe: U mnie działa, ostatni reinstall był jak przesiadałem się na Windowsa 10 i nowiutkiego wtedy Intela 9900k. To było 2 kompletne komputery temu. Albo przekładam dyski albo klonuję stary dysk na nowy i rozciągam partycje i Windows jakoś ogarnia że nagle jest na AMD a był na Intelu i ma zupełnie inne wszystkie komponenty w systemie. Podobnie laptopy, jeden nawet dzielnie przeszedł drogę z Windowsa 8 -> 8.1 -> 10
  • Odpowiedz
@keton22 no ja nie miałem tyle szczęścia. Już myślałem że muszę odsyłać płytę główną, którą kupiłem miesiąc temu.

Po 3 reinstalacjach i bardzo niestabilnej pracy przeczytałem na forum msi że rekomendują odłączyć komputer od zasilania na 10 minut i po tym czasie bez podłączania przytrzymać power i dopiero po tym podłączyć i włączyć XD

Niespodzianka - zadziałało. Bluetooth i WiFi już działa. Skończyły się blue screeny (były nawet podczas instalacji systemu).

Słabo.
  • Odpowiedz
Po 3 reinstalacjach i bardzo niestabilnej pracy przeczytałem na forum msi że rekomendują odłączyć komputer od zasilania na 10 minut i po tym czasie bez podłączania przytrzymać power i dopiero po tym podłączyć i włączyć XD


@kochamschabowe: to nie jest normalne. Miałem w życiu "parę" komputerów i takie coś zdarza się albo przy uwalonym sprzęcie albo przy bugach w biosie. Dla mnie prędzej brzmi na zasilanie względnie właśnie bios. Jak sprzęt
  • Odpowiedz
@keton22 ciężko powiedzieć. Czytałem już o paru przypadkach problemów po wczorajszym update. Zainstalowałem Windows 10 - bo komp i tak mi służy tylko do grania. Zniknęły problemy z Bluetooth.

Mam wszystko po Bluetooth - na Windows 11 czystej instalacji zrywało mi połączenie i np. Szarpało dźwiękiem. Windows 10 jest ok.

Trochę słabo że z nowym sprzętem na am5 są takie problemy.
  • Odpowiedz
sprzętem na am5


@kochamschabowe: BIOS aktualny? Pytam bo bluetooth wewnętrznie jest po USB a starsze biosy mają problem z notorycznym rozłączaniem USB. Mi np. wypinało słuchawki podczas spotkań w pracy. Poprawka w formie nowej wersji AGESA (taki wsad dostarczany w aktualizacjach biosu) była jakoś tak pod koniec wakacji.
  • Odpowiedz