Wpis z mikrobloga

#linux #debian #jellyfin # #siecikomputerowe #lan

Siemka mireczki. Potrzebuje pomocy. Jak mogę uzyskać zdalny dostęp do Jellyfin z każdego miejsca na zmieni gdy mam dynamicznie przydzielany adres IP? Zacząłem grzebać po poradnikach ale tak defacto nie wiem co robię…wydaje się że poradniki są nie koniecznie przeznaczone do tego co ja chce osiągnąć (każdy ma pewne elementy wspólne ale i również wiele rozbieżnych).

To co już mam to zakupioną bądź też zarejestrowaną domenę po przez portal GoDaddy PL. Mam również konto na CloudeFlare (ale może być też inny portal).

I na tym etapie głupieję, tam gdzieś próbują przez opcje DNS, gdzie indziej przez Zero Trust, gdzieś indziej przez tunelowanie a nigdzie nie tłumacza a po co a na co, dlaczego, przez co jedynie głupkowato przyklękuje kopiując ich ruchy by mieć efekt „zerowy”.

Nie wiem czy to trafne stwierdzenie: Fajnie by było gdyby to serwer w pokój raportował aktualnie przydzielone IP (debian) a nie router.
Jeżeli już na pierwszym kroku mam pójść w zupełnie inną stronę, zupełnie inne rozwiązanie to jestem na to otwarty….grunt by zadziałało.
  • 9
@Miedzcu nie wiem co to ten jellyfin ale generalnie to skorzystaj z opcji jak dyndns. Zakładasz konto na którejś stornie która daje taka możliwość, dostaniesz klucz do api i po stronie serwera w momencie gdy zmieni się IP musisz wysłać request do serwisu dyndns informując o zmianie IP. Oczywiście Twój serwer będzie miał lokalne IP a Ty potrzebujesz publiczne więc możesz skorzystać z takich serwisów jak np https://www.ipify.org/ i np w jakimś
@Miedzcu: @MercedesBenizPolska : Z Tailscale da radę ale zawsze musisz mieć odpalonego klienta żeby się z siecią domową połączyć, a jak kilka osób chce korzystać z Jellyfina to wszyscy muszą być dodani do sieci. Trochę to uciążliwe.

Tunel Cloudflare jest dużo lepszy: Instalujesz na tym samym kompie klienta Clouldflare (ja mam w Home Assistancie, bo jest super łatwa konfiguracja) i wystawiasz tyle serwisów ile dusza zapragnie, jako subdomeny do tej zakupionej.
@Miedzcu: Jako alternatywę dla VPN, zerknij sobie na to rozwiązanie:
https://www.youtube.com/watch?v=IYmXPF3XUwo
Cała instalacja i konfiguracja pewnej bazy jest omówiona w tym filmie.

Mam u siebie (instalowałem przy pomocy dockera), działa, tylko ja mam stałe IP, a moim problemem były zablokowane wszystkie porty i np. brak opcji wystawienia usług serwerowych na zewnątrz. Tutaj u Ciebie być może trzeba będzie coś dołożyć, albo robić update w konfiguracji na aktualny adres (jeśli nie zmienia