Wpis z mikrobloga

via Android
  • 0
@Kryspin013 @Bad_Wolf i to pozwoli mi na skopiowanie całego systemu 1 do 1 który już działa i sam się spakuje do obrazu? Wybaczcie za głupie pytania, poczytałabym w internetach przed takim pytaniem ale jestem jeszcze w pracy nie nie mogę poświęcić teraz na to czasu
  • Odpowiedz
@mocarz1: jak offline to dd, robisz kopie bit po bicie tylko tutaj wypada zatrzymać serwer, wsadzić kartę do kompa i zrobić kopie. Jak online to ciężej, choć rsync może dać radę. Ewentualnie gdybyś miał na karcie BTRFS to prawdopodobnie dało by się zrobić snapshot i wypchnąć go po sieci. Największym problemem jest tu to, że pliki na takiej karcie cały czas ulegają zmianom. Stąd BTRFS sprawdził by się tu chyba najlepiej.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@cysiekw @kpv15 mam fizyczny dostęp więc offline jak najbardziej wchodzi w grę a jak już server działa to przynajmniej konfiguracja systemowa przydałaby się na zewnętrzny podpięty pod raspi dysk automatycznie robić
  • Odpowiedz
mam fizyczny dostęp więc offline jak najbardziej wchodzi w grę a jak już server działa to przynajmniej konfiguracja systemowa przydałaby się na zewnętrzny podpięty pod raspi dysk automatycznie robić


@mocarz1: ja bym to zrobił tak:
na dzień dobry, dd i co jakiś czas bym nim leciał (np raz w miesiącu).
częściej rsync i słał pliki gdzieś na inną maszynę.

W ten sposób, gdy się wysypie, odzyskujesz z dd, a ewentualnie
  • Odpowiedz
@mocarz1: @Kryspin013 Używanie dd na zamontowanej partycji z rootfs'em to nie jest dobry pomysł.

Musiałbyś wyjąć tą kartą z rpi i wrzucić do innego urządzenia.

Co do backupu to polecam https://kopia.io/


@zamknij_morde_waski: ale skąd ja mam wiedzieć czy OP używa dd na działającym rpi czy na czymś innym. Zakłądam, że jak chce zrobić backup na inną kartę to jednak nie na żywym systemie xD
  • Odpowiedz
@Kryspin013 @Bad_Wolf i to pozwoli mi na skopiowanie całego systemu 1 do 1 który już działa i sam się spakuje do obrazu? Wybaczcie za głupie pytania, poczytałabym w internetach przed takim pytaniem ale jestem jeszcze w pracy nie nie mogę poświęcić teraz na to czasu


@mocarz1: zrobienie backupu działającego systemu to proszenie się o kłopoty z niespójnością systemu plików. Jak chcesz mieć bezpieczną kopię to musiałbyś klepnąć kopię karty wyłączonego systemu.
  • Odpowiedz