Wpis z mikrobloga

Możecie polecić jakieś zestawy mesh rozszerzające zasięg wifi na 3 poziomy w domu (150m^2), pracujące w trybie access pointa? Aktualnie używam Tenda MW6 i to jest straszne gówno. Te kostki łącza się bezprzewodowo i to jest największe wąskie gardło. W garażu mam router od operatora i z niego pociągnięte kable ethernet do gniazdek na każdym poziomie domu. Chciałbym w miarę możliwości aby do każdego z tych gniazdek podpiąć jakąś kostkę, która robiłaby za AP tego routera, ale w taki sposób by razem tworzyły one jedną sieć mesh, aby wszystkie komputery widziały swoje zasoby, drukarkę itp. W tym wypadku jak rozumiem DHCP nadawałby mój router. Wolałbym nic nie ruszać w rozdzielni.

Znalazłem TP-LINKA M4 lub ASUSA ZENWIFI XD4, ale nie wiem czy to by się nadało. Budżet optymalnie do tysiąca chyba, ze warto dołożyć.

Z góry dzięki za pomoc. Nie chciałbym drugi raz wtopić jak z tą Tendą, która nie ma nawet żadnego wsparcia. Dałem się nabrać na jakieś sponsorowane filmy.

#router #routery #tplink #asus #siecikomputerowe #sieci #mesh #ethernet
  • 25
@ricky_fernando:
TP-Link nie nadaje się od niczego bardziej zaawansowanego niż 1 routerek i ze 2 telefony.
Ten Asus wygląda obiecująco, ale nie znam go więc nie zagwarantuję że rzeczywiście działa dobrze. Recenzje wyglądają ok.

Jak chcesz mieć pewność to imho 3 opcje:
- Ubituiti U6 Mesh - wersja bezobsługowa, mają przyjemny interfejs, ale najdroższe.
- Mikrotik Audience - większe możliwości (to są pełnoprawne routery z mikrotikowym OSem), ale może być potrzeba
@ricky_fernando: zobacz sobie serie od tp linka deco. Np x20. Całkiem spoko to działa, cenowo powinno być lepiej niż ubiquity. Oczywiście staraj się backhaul robić po kablu, nie po radiu. Wtedy będzie to działać stabilnie.
@paprykkk tak właśnie ten M4 jest z serii Deco. To o co głównie mi chodziło to czy będzie to działać tak, ze wszystkie urządzenia Deco beda podłączone kablem do routera a nie pomiędzy sobą. Wiem, ze jakbym połączył je razem to to zagra, natomiast brakuje mi informacji czy tryb AP może działać tak jak myślę (a nie chce zatrudniać do tego celu sieciowca jak by pewnie sugerowali koledzy z pierwszych odpowiedzi :))
@paprykkk ok ale na tym obrazku w linku punkty są połączone pomiędzy sobą a nie każdy osobno do routera. Ty masz każdy podpięty do routera osobno i one pomiędzy sobą nie są połączone kablem? Możesz jeszcze napisać jaki model masz? X20? Wolę kupić coś sprawdzonego niż znowu wkopać się jak z Tenda.
@GoracyDelfin:
TpLinki są dziurawe (i niemoniecznie łatane), zdarzają się problemy z blokowaniem nietypowej komunikacji lub przy dużym obciążeniu (np. podpięcie zbyt wielu klientów wywala sieć, AP nie potrafi po prostu odrzucić nadmiaru).
Mikrotiki to budżetowy sprzęt profesjonalny. Producent przykłada w nim wagę do ryzyka i okazjonalnych problemów. A nie "byle większość nie narzekała" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A zrobienie "mesha" na zwykłych AP to jak wożenie mebli
@Aramil kwestie mikrotika już rozumiem, ale w temacie robienia mesha z apkow, no to może racja ale to np zamiast apkow poleciec dobrym routerem od gniazdek lanowych, powinno dać zadowalający efekt, nie wiem jak z pętlą ale na pewno samo rozproszenie zasięgu zrobi robotę
@GoracyDelfin:
Tutaj problemem nie jest jakość sprzętu, a raczej sam standard.
Przy przełączaniu bez protokołów meshowych wizyty na skraju stref będą oznaczać sianie retransmitami i dłuższe zerwanie połączenia na czas negocjacji nowego łącza.

Ogólem "jakoś" to działa. Sam mialem sieć domową w formie dwóch apków jeszcze zanim ktoś pomyślał o meshu. Ale taki config wprowadza mnóstwo upierdliwości jeśli tylko trochę pomylisz się z lokalizacją nadajników czy ustawieniem ich mocy. A zrywanie