Wpis z mikrobloga

Obliczał ktoś co się lepiej opłaca przy zakupie samochodu za 300-400k brutto? Takie realne koszty w przypadku zakupu za gotówkę/leasing wliczająć oc/ac/serwis przez 3-5 lata użytkowania? Ryczałt więc jedynie VAT na 50%. Jak ktoś miał podobny dylemat to, co wybraliście?

#leasing #samochody
  • 7
  • Odpowiedz
Właśnie sam sobie jestem księgowy, jestem za leniwy. Myśle, że ktoś miał podobny dylemat i rzuci info. W ostateczności sam to policze bo ugadywanie się z jakimś doradcą to więcej czasu pójdzie xd
  • Odpowiedz
@ernest01 idź po wycenę leasingu, zobacz ile faktycznie zapłacisz za leasing plus obsługę mandatów itp kontra -50% vatu przy gotowce, ja za mniejsze pieniądze ale ide w gotówkę i -50% vatu
  • Odpowiedz
@ernest01: jestem księgowym ... był u mnie ostatnio taki człowiek :D

nie wiedział, ze może wrzucać w koszty paliwa, polisy, sprzęt. Oczywiście prowadził sobie sam...

Nie mówię, że to Twój poziom wiedzy, ale na pewno nie wiesz co tracisz.
  • Odpowiedz
@ernest01: Na ryczałt odliczysz w leasingu 50% VAT (w założeniu że użytek mieszany i auto osobowe) od każdej FV tj. wkładu i rat okresowych. W kredycie/zakupie za gotówkę odliczyłbyś 50% VAT w chwili zakupu. Przewagą jest to, że w leasingu umowa kończy się wykupem tj. zakupem auta. Zatem możesz tej FV nie księgować i sprzedać kolejnego dnia płacą 3% PIT. W zakupie za gotówkę/kredyt musisz się bujać 6 lat aby uniknąć
  • Odpowiedz
hej, @OptiFinance, tą jedną odpowiedzią wyczerpałeś prawie wszystkie moje pytania! chcę się tylko upewnić czy przy odliczaniu VATu nie liczy się limit 150k na wartość pojazdu? czyli przy aucie za 400k, przy użytku mieszanym, od razu wraca do mnie 46k?
  • Odpowiedz