Wpis z mikrobloga

Dobra mirki, mam pytanie do osób znających się na nożach. Chcę kupić komuś na prezent nóż ze stali damasceńskiej. Do tej pory kojarzyłem, że takie noże to okolice 2-4 tyś PLN. Trafiłem jednak na nóż, który jest IMO całkiem ładny, za 680 PLN. Przeczytałem w opisie, że ma 62 pkt w skali twardości i jest ze stali VG-10 (Googlowałem i niby OK?). Pytanie - kupować? Czy to nie jest jakiś badziew? Zależy mi, żeby po prostu był ładnie wykończony, użyteczny i nie kiczowaty. Firma to "Shinrai Japan".

Googlowałem więcej i zacząłem znajdować noże damasceńskie gdzie np. zestaw 16 wychodzi po 10 dolarów za sztukę (wtf)? Skąd wiedzieć, czy ten jest dobry?
studentasp - Dobra mirki, mam pytanie do osób znających się na nożach. Chcę kupić kom...

źródło: 123

Pobierz
  • 4
@studentasp: Miras jakis czas temu (juz dosc dawno) mialem taki sam pomysl. Szwagier byl szefem kuchni, pod choinke chcialem mu zrobic prezent. I zamowilem noz u jakiegos mirka. Mirek calkiem spoko - noz byl rewelacyjny (pocialem se lape juz przy rozpakowywaniu :PP)
Ale jak zapytalem wlasnie o stal damascenska to cena poszla dosc w gore :)

Ale wracajac do noza. Jesli ma to byc noz dla kucharza to lepiej sie dowiedz
@gorzki99: No właśnie nie dla kucharza. Dla starej przyjaciółki, kupiła nowe mieszkanie. Pomyślałem, że taki nóż będzie na lata - a jak będzie wyjątkowy, to i jako pamiątka posłuży.
@studentasp: Ciężka sprawa nie dać się wydymać. oglądałem o tym fil ma YT i koleś był ciężko zdziwiony jak Chińczycy potrafią imitować stal wielowarstwową. Chiński nóż był tani, ostry i trwały... ale nie był wielowarstwowy, tylko miał jakieś wzorki wytrawione.