Wpis z mikrobloga

#oze #pompaciepla Mireczki mam zamontowaną pompę ciepła i zastanawiam się jak jej używać. Aktualnie mam ustawiona krzywa grzewczą na 36* wody przy 10* na zewnątrz, aktualnie nie ma dużych wahań temperatury więc pompa grzeje cały dzień na 36*. Czy dobre dla pompy i dla mojej kieszeni będzie przestawienie z krzywej grzewczej na stałą temperaturę, a harmonogram ustawić tak aby nie pompa nie działała w nocy (bo jest w domu za gorąco) i w czasie kiedy nikogo nie ma w domu? Czy wyłączenie jej na noc i na czas nieobecności jest zdrowe dla pompy, pytam gdyż instalator mówił żeby pompa sobie cały czas chodziła lekko ale chodziła.Ale w domu jest w nocy po prostu za gorąco, i ustawiłbym żeby o 24 się wyłączała i zaczynała pracować około 5 rano itd....
  • 22
  • Odpowiedz
mam drugi sezon pompę, i po przedniej zimie dałem sobie spokój z krzywymi i harmonogranami. Ustawić to, żeby było dobrze graniczy z cudem, szczególnie jak nie masz sterowników w pokojach i wszędzie podłogówkę
  • Odpowiedz
@kubex_to_ja nie mam sterowników i wszędzie podłogowka. Wszystko sterowane jest jednym zewnętrznym termometrem. Kluczowe jest w przypadku pompy on-off aby miała stopniomimuty
  • Odpowiedz
  • 0
@zibizz1: tylko nie wiem jak to zrobić () nie wiem czy np mozna miec ustawioną krzywą a na dodatek ustawić harmonogram. Generalnie aplikacja na komórce do mojej pompy nie ma zbyt wielu możliwości ustawień i parametrów odczytu. A na sterowniku pompy jakos tak dziwnie się to wszystko robi, nie ma jasnej instrukcji która tłumaczyłaby jakie będą konsekwencje zmiany któregoś z parametrów.
  • Odpowiedz
@MarkoWN pochylenie krzywej jest jedno ale przesunięcie powinno być możliwe w harmonogramie. Tylko przy podłogowce trzeba sobie zdawać sprawę że jak np zaczyna mocniej grzać o 22 u mnie to efekt czuć dopiero ok 3 w nocy. Ja tak lubię bo zasypiać jest miłej jak jest chłodniej a rano łatwiej wstać jak podłoga ciepła. Wahania temp nie są duże, może z 1 stopień
  • Odpowiedz
@MarkoWN: Jak masz za gorąco w takie dni jak ostatnio (czyli stosunkowo ciepłe jak na sezon grzewczy) to obniż trochę krzywą grzewczą od "ciepłej strony" czyli przy 10 st. na zewnątrz (wspomniałeś o takim punkcie).
Jeśli za ciepło jest przez cały sezon to obniż całą krzywą (jeśli nie ma takiej opcji to obniż oba końce).
O ile krzywą skorygować to trzeba wypróbować. Obniż np. o 3 stopnie i poczekaj dzień-dwa na
  • Odpowiedz
  • 0
przy ustawieniu sterownika pod grzanie grzejników minimalna temperaturę jaka mogę ustawić to 35*, mogę oczywiście oszukać pompe i na sterowniku ustawić że mam podłogówkę i wtedy zakres temperatur wody zaczyna się od 25*, ale nie wiem czy nie zmienia to mocy pompy obiegowej od razu.
  • Odpowiedz
@MarkoWN po pierwsze to instalator powinien służyć Ci pomocą, krzywa jest optymalniejsza pod katem zużycia energii a jak ustawisz prostą to będziesz musiał co chwila zmieniać nastawe na pompie owszem mniejsze zużycie osiągniesz poprzez te przerwy ustawione w harmonogramie, daj sobie pierwszą zimę na poznanie pompy, tego jak działa i jaką bezwładność ma ogrzewanie, ja mam Panasonica i instalator ustawił mi krzywą (dość mocno różnicą się od tych które nizna znaleźć w
  • Odpowiedz
@MarkoWN przy grzejnikach będzie trudniej grzać krzywa grzewcza bo delta większa i mniejszy mechanizm autoregulacji.
Jak np przyjdą goście i nachuchaja i temp w pomieszczeniu wzrośnie o 2 stopnie to przy podłogowce grzanie pomieszczenia się "wyłącza"( mniejsza różnica temp i mniejszy strumień ciepła) a przy kaloryferach dalej grzeje bo delta pomiędzy powietrzem a kaloryferem zmienia się nieznacznie
  • Odpowiedz
@MarkoWN: Da się, ale to zależy od tego jakie wejście ma pompa i jak działa termostat.
Są termostaty, które mają tylko beznapięciowy styk zwierny, którym zwiera się wejście w kotle lub pompie. Są też takie wymagające zasilania 230V podające napięcie na wyjściu, które trzeba potem podać na odpowiednie wejście w urządzeniu grzewczym. Jedno z drugim pożenić bez dodatkowego np. przekaźnika może być problem, poza tym te wejścia w kotle i pompie
  • Odpowiedz