Wpis z mikrobloga

Potrzebuję pomocy z diagnozą problemu z PC.

W czasie grania, rzadziej w czasie surfowania po necie, wyłączają mi się monitory i nie włączają się ponownie. Jest dźwięk, film na YT leci sobie dalej z czarnymi ekranami. Efekt jest identyczny jakbym monitory odłączył z DisplayPort.

Żeby monitory ponownie wstały muszę wyciągnąć 2x6PIN od zasilania GPU i zamienić je miejscami. Czasami zwyczajnie je wyciągam i wkładam w te same miejsca ale takie rozwiązanie rzadziej działa. Innego rozwiązania nie znalazłem.

Co próbowałem do tej pory żeby to naprawić:
- wyciągnie GPU i oczyszczanie portów
- rozkręcanie PSU i przeczyszczenie wszystkiego
- usuwanie sterowników
- instalowanie na nowo Windows. Usterka pojawia się na W10 i W10.
- żonglowanie portami HDMI/DP
- undervolt GPU

Co podejrzewam? Wiem, że urwałem sobie kondensator przy GPU na MoBo - https://wykop.pl/wpis/72605019/stracilem-w-tym-tygodniu-moze-6h-zycia-probujac-na ale nie wiem kiedy to zrobiłem bo odkryłem to przypadkiem. Ma zdjęciu miejsce skąd mniej więcej odpadł.

Zasilacz i GPU kupiłem używane ale usterka pojawiła się długo po ich zakupie.

PSU: Cooler Master V750 750W 80 Plus Gold
GPU: Zotac GeForce RTX 3080 AMP Holo 10GB
MoBo: MSI B450M-A PRO MAX

Jakieś pomysły żeby potwierdzić, że to wina MoBo? A może coś innego?

#komputery #pcmasterrace #nvidia #rtx3080
Brydzo - Potrzebuję pomocy z diagnozą problemu z PC.

W czasie grania, rzadziej w cza...

źródło: Untitled

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
@Brydzo: brzmi jak problem z zasilaczem. Poproś znajomego żeby ci pożyczył znany sprawny na podmianę w celu diagnostyki albo podwieź PC na serwis. Ewentualnie GPU oberwało ale bez sprawdzenia to można sobie gdybać. A i mam nadzieję że tymi kablami nie manipulujesz na włączonym zasilaniu.
  • Odpowiedz
@Brydzo: Może zasilacz nie daje rady już? Jak możesz to wymień to złącze idące do karty graficznej- jeśli zasilacz jest modularny. Drugie pytanie: czy przy urwaniu kondensatora nie urwałes kawałka pola lutowniczego.
  • Odpowiedz
  • 0
@prymus142: mam dwa kable 2x6PIN, na obu to samo. Nie sprawdzałem innych uszkodzeń, już nie mam siły grzebania w obudowie i wyciąganiu wszystkiego. Przy kolejnej okazji poszukam śladów.
@keton22 niestety nie mam możliwości pożyczenia od nikogo, nikt ze znajomych nie jest PCowcem. Najgorzej, że GPU przechodzi wszystkie stress testy, monitory wyłączają się randomowo. Czasami wyłączą się raz w miesiącu, innym razem 5 razy w ciągu dnia.
  • Odpowiedz
@Brydzo: tym bardziej brzmi na zasilanie (albo padłe kondensatory gdzieś). Gorąco zachęcam do oddania pieca w ręce specjalisty, na odległość i bez sprawdzenia to możemy sobie poturlać D20 i zgadnąć z numerka który wypadnie. Ewentualnie jak ci się chce i etyka pozwala kup zasilacz, podmień i w razie co oddaj na 14 dni. Masz prawo jako konsument zainstalować i się rozmyślić.
  • Odpowiedz
@Brydzo: odpal jeszcze raz furmarka na minimum 1h i jak komp się nie zawiesi lub nie restartuje, to wykluczamy zasilacz i sekcję zasilania grafiki w tym górne mosfety zasilana GPU.
Najlepiej jakbyś zrobił test vramu używając MATS, bo wygląda to na pierwsze oznaki uszkodzenia ramu.
Gdyby był problem z zasilaniem, to miałbyś od razu restart.
Kondek, który opisałeś raczej nie powinien powodować takich problemów jak opisałeś w drugim temacie.
  • Odpowiedz
@Brydzo: jak chciałbyś się dalej bawić w szukanie przyczyny problemu, to wizualnie dokładnie sprawdź płytę główną w okolicach przedniej strony portu od grafiki(PCIE) oraz okolice wszystkich śrubek od płyty głównej(najlepiej z obu stron).
Jak nic nie znajdziesz i zmienisz platformę, to możesz podesłać płytę to zrobię jej diagnozę(napięcia na wszystkich fazach+tętnienia pod DSO, wizualna inspekcja pod mikroskopem, napięcia na ramach itp).
  • Odpowiedz
  • 0
@JoeBlade: Hej, nie wiem czy to pomoże w diagnozie ale właśnie pojawił się nowy problem. Tym razem cały komp się wyłącza w czasie grania. Najlepsze, że nie wstaje po naciśnięciu power. Muszę wyłączyć zasilacz, włączyć ponowie i dopiero wtedy się włącza.

Gra jest celowo ustawiona na max 60fps żeby nie obciążać procka i grafy w 100%.
  • Odpowiedz
@Brydzo: to masz problem z zasilaczem a dokładnie z jego głównym kondensatorem filtrującym po stronie APFC. Po wymianie powinno wszystko działać prawidłowo, ale jak napisałem wyżej też może być inna usterka i dopiero pełna diagnoza wykaże z czym problem.
  • Odpowiedz
  • 0
@JoeBlade: Kupiłem porządny zasilacz i wygląda na to, że rozwiązał problem. Już trzeci dzień i nie ma żadnych problemów, wcześniej w trakcie grania wyłączał się po 5 razy w ciągu dnia. Dzięki za pomoc.
  • Odpowiedz