Wpis z mikrobloga

Czy ktoś orientuje się jak działają przelewy międzynarodowe? Otrzymałem przelew międzynarodowy z Niemiec i kwota jest niższa o kilkaset złotych. Nadawca przekazał potwierdzenie, że wysłał właściwą kwotę. Próbowałem to wyjaśnić z bankiem. Bank twierdzi, że ta kwota dotarła do nich w systemie płatniczym Elixir - rozliczenia krajowe. Podobno nie otrzymali waluty EUR (Jak to możliwe?) Przewalutowanie nastąpiło w banku zleceniodawcy (Czyli Niemiec zlecil swojemu bankowi przewalutowanie na PLN?) i korespodent banku zleceniodawcy (Bank Pekao) przekazał walutę Velobank w PLN. Drogę przekazania transakcji wybiera bank zleceniodawcy i Velobank nie ma na to wpływu? Ktoś się orientuję jak to działa i czy bank ma rację? #pytanie #pytaniedoeksperta #bank #santander #pko #mbank #ing
#banki #bankowosc #bank #przelewy #nieuczciwepraktyki
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Redgarexe: Jak zlecił Swift to koszty banków pośredniczących. Tutaj akurat nigdy nie wiadomo ile to będzie. Mógł wybrać opcję kosztową, gdzie po jego stronie takie koszty by leżały. Lepiej było zlecić w walucie Euro na konto w EUR, wtedy dociera szybko i bez dodatkowych kosztów.
  • Odpowiedz
  • 1
@Merevanua: Niemiec zrobił przelew w EUR na moje konto w EUR w Velobank - więc wydaję mi się z tego co mówisz, że to Velobank leci w kulki z tym :( Nie rozumiem skąd Pekao wziął się jako pośrednik w tej transakcji i dlaczego ta kwota została przewalutowana na złotówki i ta niewiedza mnie kosztuje kilkaset złotych niestety. Napisałem już dwie reklamacje i bank odpowiada średnio po 30 dniach nie
  • Odpowiedz
@Redgarexe: Skoro wystąpił bank pośredniczący to przelew nie poszedł w EUR w którym bank pośredniczący nie występuje.
Brzmi to jakby transakcja została wykonana w systemie SWIFT, czyli coś zwalił nadawca/bank nadawcy bo myślał, że jak do PL to trzeba w PLN.

W takiej sytuacji było to kilkaset zł bo straciłeś tu potrójnie
a) Bank nadawcy przewalutował EUR -> PLN po swoim kursie
b) Trzeba było zapłacić za drogi przelew SWIFT
  • Odpowiedz