Wpis z mikrobloga

Mam pytanie co do VAT i zakupów WNT.
Mianowicie wydaje mi się, że skoro w WNT nie płacimy VATu przy zakupie oraz często jedyną forma weryfikacji jest publicznie dostępny nur VAT-EU to z łatwością można kupować rzeczy podając inny VAT-EU i nie płacić VATu.

Czy tak się dzieje? Czy tak oszuści robią? Co jeśli ktoś kupi coś tak na moje dane? Wygląda, że można komuś z łatwością narobić problemów, a samemu robić zakupy nie płacąc podatku.

#ksiegowosc #podatki #vat
  • 7
@giebeka: przy zakupie w PL będąc vatowcem ... zasadniczo też jest dla Ciebie neutralny.
Samo WNT nie tak prosto przeprowadzić, aby Cię skarbówka nie capnęła, albo żeby w ogóle sprzedawca dał Ci fakturę z 0%.

Wałki to się robi na zwrocie vat a nie na WNT.
  • 0
@Yinxol: @kuncfot
Załóżmy, że jestem zwykłym śmiertelnikiem bez firmy itp. Kupuje sobie komputer z Amazonu, wysyłka jest z Niemiec. Podaje VAT-EU jakiegoś innego przedsiębiorcy uprzednio sprawdzając czy jest on poprawny (na tej europejskiej stronie).

Place cenę bez VAT, a normalnie musiałbym go zapłacić.

Parokrotnie spotkałem się, że weryfikacja VAT-UE nie istnieje lub jest złudna i sprzedawca może nam uwierzyć.

Jako przedsiębiorca, którego NIP został użyty mogę mieć problem bo nie ująłem
@giebeka jak najbardziej można tak robić, natomiast jest to przestępstwo karno-skarbowe. Skarbówki krajów wymieniają między sobą informacje i przy braku wykazania WNT przysyłają pismo. A przy zakupach internetowych żaden problem kupującego znaleźć
  • 0
@TeraLos: No możliwości jest trochę, aby być anonimowym czy odebrać coś względnie bezpiecznie. Albo kupić coś wirtualnego.

W każdym razie dzięki za potwierdzenie, że dobrze myślę.
Co w takim wypadku czeka nie świadomego przedsiębiorce?
@giebeka: j.w. to przestępstwo. Może 90% nie złapią, ale jak będziesz w tych 10%? Tym bardziej, że kupując online, zostawiasz po sobie ślady elektroniczne.

Firma, której danych użyjesz się z tego wygrzebie, wytłumaczy. Ale Ty jesteś na tacy.