Wpis z mikrobloga

pozdrawiam wszystkich, którzy mówili, że sztuczna inteligencja w #design, to tylko narzędzie jak #photoshop czy inny #illustrator . Sorry, ale jeśli ktoś nie widzi różnicy pomiędzy photoshopem, gdzie by coś stworzyć, dalej potrzebuje się twardego skilla, a sztuczną inteligencją, gdzie byle przygłup nigdy nietrzymający ołówka w ręku, może napisać prompty i wygenerować świetnej jakości obraz, to nie mam pytań. Przecież cała branża jest zagrożona jak kasjerki w lidlu, a może i bardziej. I nikt mi nie wmówi, że sztucznie generowane ilustracje mają wady, są do odróżnienia i to ich ratuje. Tak, mają wady, ale w świecie gdzie ludzie nawet nie czytają tego, co podpisują, nie będą też analizować dogłębnie okładki książki, grafiki na koszulce czy banera w poszukiwaniu 'ręki' #ai. A nawet jeśli tak, to co z tego? Liczy się pieniądz i jego oszczędność. A nawet jeśli agencja czy klient będą potrzebować świetnej jakości produktu, to wystarczy jeden grafik komputerowy, który będzie poprawiał wygenerowane grafiki, a nie dziesięciu, którzy będą je jeszcze tworzyć. A ci, którzy mówią, że to przydatne narzędzie, bo mogą szybko wygenerować jakąś grafikę dla klienta i im pokazać, by na tej podstawie tworzyć coś dalej... to też jakaś forma wyparcia, bo po co ktoś ma płacić grafikowi, skoro sam może raz dwa stworzyć to, czego potrzebuje i to za ułamek ceny i w ułamku czasu? ewentualnie zrobi to na boku jakiś marketingowiec zatrudniony głównie do innych zadań.

tak, wiadomo, że z dnia na dzień nie zniknie cała branża, wiadomo, że zawsze gdzieś grafik znajdzie zatrudnienie, ale będzie ich potrzeba jednego a nie dwudziestu jak do tej pory. Nie sądziłem, że ta branża tak szybko się skurczy

#grafikakomputerowa #praca #grafika
  • 4
@Averte: AI klepie mniej wiecej tymi samymi stylami, jest ograniczone do chyba puli assetów i klejenia na ich podstawie. Wg mnie to ciągle rozczarowujące i ograniczone w opór ale pozwala np dziennikarzowi stworzyć w moment np graficzki futurystyczne do jakiegoś newsa. W tym się sprawdza. Ale do wszechstronności grafika/rysownika to nie ma ciągle podejścia
Saeglopur - @Averte: AI klepie mniej wiecej tymi samymi stylami, jest ograniczone do ...

źródło: OIG.JPiw_k8oC

Pobierz
  • 1
@Saeglopur: wszystko przed nami (niestety, bo wcale nie jestem fanem tego co się dzieje, wolę ludzką robotę) ale postęp i tak jest niewiarygodny, nie sądziłem, że w czasach gdy jeszcze mamy kasjerki i bibliotekarki podające książki, AI będzie tworzyć takie grafiki. Już nie wspominając o wektorach używanych na stronach internetowych, prezentacjach itd
  • 0
@Saeglopur: poza tym widziałem fotorealistyczne 'zdjęcia' wygenerowane przez AI, przy niektórych trzeba naprawdę się przyjrzeć bardzo dokładnie, by zobaczyć, że to AI. A założę się, że masa osób nawet po dłuższym przyjrzeniu się nie znalazłaby różnic między zwykłym zdjęciem. A jako grafika gdzieś w czasopiśmie czy na banerze, gdzie tylko przelotnie się patrzy? nie ma szans poznać