Wpis z mikrobloga

Dostałem propozycję pracy na #uop z której mam zamiar skorzystać. Do tej pory pracowałem na #b2b, więc zmiana pracy wiąże się z zamknięciem/zawieszeniem działalności. Działalność od 2020 na kpir, branża IT.

Jak wygląda w takiej sytuacji sprawa z kosztami jakie ponosiłem w działalności i które odliczałem od PIT i VAT?
W tym roku kosztów nie było dużo: mysz i dysk SSD oraz kilka faktur za paliwo w związku z wyjazdami służbowymi (samochód prywatny, odliczane 50% VAT i 20% PIT). W zeszłym roku kosztów było nieco więcej bo modernizowałem sprzęt komputerowy (GPU,CPU,RAM). A w pierwszym roku działalności to już w ogóle bo był zakup całego stanowiska z 2 monitorami i oprogramowaniem, biurka, fotela, drukarki i czegoś tam jeszcze.

Sprzęt chciałbym sobie oczywiście zostawić. Z czym to się wiążę, będę musiał dopłacić jakieś różnice PIT i VAT?

PS. Chyba przypadek zupełnie odwrotny niż większość wykopowych #programista15k, którzy raczej z UOP przechodzą na B2B xD

#jdg #b2b #programista15k #podatki
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Vel0city: nie miałeś księgowego? wydaje mi się że przy zawieszeniu nic nie musisz robić i jest to odwracalne a jak likwidujesz ro już trochę papierologii trzeba przerobić
  • Odpowiedz
@Vel0city: Sam się zastanawiam nad zmianą B2B na UoP tak dla spokoju, ale bije mnie po głowie troszkę różnica PLN ;( Sam nie wiem co zrobić....

A co do twojego pytania. Musisz przeprowadzić renament na zakonczenie działalności. Wypisać jakie rzeczy Ci zostają i ile są na ten moment warte. Paliwo np. spaliłeś natychmiast czy częsci do auta zostały zużyte (po zamontowaniu) więc tu nie ma problemu. Ale np. monitor ci zostaje i ileś tma jest wart na dziś dzień. Na tej podstawie opłacić pozostały VAT. Jeśli chodzi o PIT to nie powstaje konieczność jego opłacenia, jeśli nie sprzedasz przedmiotów przed upływem 6 lat.

Nic nie ma darmo niestety i odliczone VAT'y itd. niosą pewne konsekwencje. Dużo ludzi sobie nie zdaje z tego sprawy i myśli, że jak odliczyło to już elo i czysty zysk :D Dlatego jak przemdioty są dużo warte, a nie są nam potrzebne to się je sprzedaje póki ma się firmę.
W twoim wypadku jest sytuacja jak u mnie, więc raczej po prostu opłącić VAT za te biurka, monitory itd. wyceniając je w momencie zamknięcia w cenach
  • Odpowiedz
  • 1
@darek-jg: Oczywiście mam księgową, był weekend więc jej głowy nie zawracałem. Najpierw tutaj postanowiłem zapytać ale właśnie jestem po konsultacji i wszystko już wiem.

Tak naprawdę nie mam żadnych środków trwałych (żadna pozycja z moich faktur kosztowych nie była większa niż 10k) więc z zamknięciem nie ma żadnego problemu. Robi się tylko inwentaryzację co zostało, ale z niczego w takiej sytuacji nie trzeba się rozliczać ze skarbówką.

@Cachorro:
  • Odpowiedz