Wpis z mikrobloga

@Itslilianka: nie wierzę, że osoba, która ma więcej niż 11 lat może zadawać takie pytania i nie znać na nie odpowiedzi. Serio nie ogarniasz az tak bardzo podstawowych rzeczy? A wiesz skąd bierze się deszcz, z czego składają się chmury albo dlaczego Słońce świeci, w dzień, a w nocy jest ciemno?

Przeraża mnie, że ludzie z takim poziomem "wykształcenia" mają prawa wyborcze.

Niech zgadnę, pewnie myślisz, że Księżyc jest z
  • Odpowiedz
  • 0
@Itslilianka Planety się obracają, bo podczas powstania kupa gruzu, która je tworzyła zaczęła się obracać, zderzając się że sobą. Tak się dzieje zawsze, jak zderzasz losowe obiekty w kosmosie, że zaczną się obracać w losowym kierunku. A obracają się nadal, bo po prostu żadna siła. Od przeszkadza im w żaden znaczący sposób i nie powoduje spadku tego obrotu.
  • Odpowiedz
  • 2
@Itslilianka Nie wszystkie. Wenus i Uran obracają się inaczej, różnią się też kąty nachylenia osi obrotu i nachylenie płaszczyzny orbity pomiędzy planetami (niewiele, ale się różnią). Gdy układ słoneczny się formował, masa pyłu skupiała się w formie dysku, dlatego układy planetarne są, z grubsza, plaskie. Przez miliony lat dochodziło do kolizji z innymi obiektami i te ruchy się stabilizowały. Poza tym dochodzi jeszcze kwestia, że planety oddziaływują nawzajem na siebie i
  • Odpowiedz
tą samą stronę


XD

No dobra, serio, przyznaj się. Masz 10 lat i po prostu odkrywasz świat, uczysz się języka ojczystego i zdobywasz podstawowe informacje o świecie.

Proszę, powiedz, że po prostu jesteś ciekawskim dzieckiem, wtedy wszystko będzie dużo prostsze.
  • Odpowiedz
i co księżyc ma dokładnie taki sam obrót wokół własnej osi co wokół swojej?


@Itslilianka: Tak ponieważ jest z nią w rezonansie grawitacyjnym. Podobnie jak największe księżyce Jowisza i Saturna

ciekawe czy wszystkie planety obracają się w tą samą stronę. zaraz poszukam


@Itslilianka: Wyjątkiem jest Wenus i Uran
  • Odpowiedz