Wpis z mikrobloga

Mam troche głupie pytanie.
Wiem że są tu eksperci od wszystkiego.
Jak to się dzieje że wojna na ukrainie nam zrobiła inflacje???

Rozumiem że przepala się tam w cholere ropy
I może być jej mniej na rynku.
Plus sankcje na rosje i z tamtąd też nie ciągniemy
(Ale tez widzialem że na gieldzie ropa byla swego czasu tańsza niż przed kilku laty a na stacjach już nie)????
To samo gaz i węgiel

-najechalo do nas ukrów z gotówką ... wykupują nam towar ... sprzedawcy podnoszą ceny
( no ale po roku to chyba już ten efekt zanika)

- landlordzi mogą podnosić ceny ze wzgl na zwiekszony popyt

- rozwalony handel z ukr, blr, rus
( no ale to też nie byli masi kluczowi partnerzy)

Na moj chlopski rozum to chyba nie powinno mam cen wywalić o 100procent

W takim razie co na to jeszcze wpłyneło??
  • 7
  • Odpowiedz
@chrupekcheetos: drukowanie kasy przez ostatnie 15 lat, zwieńczone wielkim dodrukiem covidowym, połączonym z zatrzymaniem gospodarki - PKB się nie wypracowywało, a ilość kasy w obiegu rosła.

To nie ma nic wspólnego z wojną na Ukrainie. Wbrew temu co mówią podręczniki do ekonomii, inflacja ma tylko jedno źródło - polityka monetarna.
  • Odpowiedz
Czyli jak by glapa nie dodrukował tyle to inflacja byla by możliwa 2procent np.???


@chrupekcheetos: w grucnie rzeczy - tak, chociaż glapa tu miał akurat niewiele do gadania, jest kukiełką

Czy musieli drukować i sypać kasą jak wszyscy w koło bo inaczej to itak by wzrosła??


@chrupekcheetos: Gdyby nasi nie drukowali to teoretycznie złotówka bardzo by się bardzo wzmocniła - o 20-40% względem USD. Ale wątpię, żeby Bank Światowy i
  • Odpowiedz
@Buko_von_Krossig: no niestety, podręczniki podsuwane uczniom i studentom zgodnie, bezkrytycznie popierają systemy drukowania pieniądza, więc nie można ich traktować poważnie.

To nie ekonomia, tylko Keyensizm - ekonomiczna ideologia grabieży.
  • Odpowiedz