Wpis z mikrobloga

#ksef #ksiegowosc #b2b Pytanie, czy wprowadzenia ksef (a więc portalu do wystawiania faktur), oznacza że jest to preferowana opcja jakichś osób na samozatrudnieniu co wystawiają jedna fv na miecha? Czy że będzie bo wiem o tym że będzie obowiązkowy od połowy nast. roku. Ale znaczy to co, nie trzeba już księgowej, ksef zastępuje infakt czy nic nie zastępuje a dokłada nowe, jak to jest? Ci z was co wystawiają mało fv, czego używacie?
#programowanie dla zasięgu
  • 10
  • Odpowiedz
@interpenetrate:
Używam ifirma, własnie raz w tygodniu do wystawienia faktury z szablonu pdf. Po wprowadzeniu ksefa prawdopodobnie tam to będę już tylko robił. Korzystam z zewnętrznego biura i ksef tego nie zastępuje. Zastępuje jedynie generatory faktur, jak zaczynałem pracowac na b2b to część osób tworzyła faktury w excelu, teraz już tak nie będzie można.
  • Odpowiedz
@neufrin: a czemu rozliczasz się tygodniowo a nie miesiecznie jeśli można spytać?

ksef jedynie może zastąpić program do wystawienia faktur. Księgowości raczej nie zastąpi


@zibizz1: yyy, a czym to się różni? W sensie, no ok jakby ktoś miał spółke i wystawiał 50 faktur miesięcznie to ok, może mu się nie chce. Ale jak jest ciułający Mirek co wystawia jedną to jemu też nadal będzie potrzebna księgowość?
  • Odpowiedz
@interpenetrate a czym się różni 50 faktur od jednej faktury? W jednym i drugim musisz prowadzić księgowość. Czy wpiszesz 1 pozycję do KPiR lub KP czy 50 i tak musisz mieć takie rejestry.
Czy chcesz się przejechać raz na rowerze czy 50 razy, w obu przypadkach musisz mieć rower a KSEF to tylko jedno koło od roweru.

Księgowej nie musiałeś mieć nigdy i KSEF to nic nie zmienia, księgowość musiałeś prowadzić i
  • Odpowiedz
Od dawna jest takie coś jak e-mikrofirma w którym da się prowadzić prostą księgowość. KSEF to co innego.


@zibizz1: no właśnie chodzi mi o to, co to jest takiego innego :)

Czyli ksef to możliwość samodzielnego prowadzenia księgowości, łatwiejszy niż jakiś infakt?
  • Odpowiedz
@interpenetrate Ja księgowość prowadzę sobie sam w Infakt, jak wejdzie KSEF to Infakt w momencie wystawienia faktury wyśle ja do rządowego systemu i tyle. Wszystko inne będzie po staremu. Osoby które ktos prowadzi księgowość będą mogły użyć KSEF do wystawiania faktur i pewnie będzie możliwość przekazania tych faktur do księgowości
  • Odpowiedz
@interpenetrate

KSEF to tylko rejestr faktur do którego wysyłasz wystawione faktury lub używasz go wystawiania faktur i tyle. Nie ksiegujesz tam faktur kosztowych, nie liczy podatków, ZUSu itp

KSEF to nie jest program do księgowości to tylko jeden moduł programu do księgowości
  • Odpowiedz
@zibizz1: ahaa, czyli że rząd po prostu chce widzieć faktury i musi je tam teraz każdy jak jeden mąż podsyłać z każdego programu gdziekolwiek by nie wystawiał. Wcześniej faktura wystawiona gdziekolwiek = faktura możliwa do uznania za ważną
a teraz po 1 lipca faktura wystawiona gdziekolwiek ale nie podesłana jakkolwiek po drodze jeszcze do ksef = faktura jednoznacznie uznana za nieważną?
  • Odpowiedz
@interpenetrate Tzn teraz też każdy wystawione faktury w JPK podsyłał ale dużo później. Zawsze też można było np 18 stycznia wystawić fakturę z grudnia albo podmienić fakturę. Teraz będzie to praktycznie natychmiast, nie jest wystawisz już faktury z datą wsteczną. Plus taki tego systemu że będziesz pewnie mógł podejrzeć wystawione faktury na Twój podmiot. Nie trzeba będzie zbierać papierowych faktur. Nadal będzie trzeba je odpowiednio zaksięgować i odrzucić te które nie są
  • Odpowiedz