Wpis z mikrobloga

Studentom czy osobom chcącym dorobić ostrzegam przed ogłoszeniami OLX na zasadzie "kilka godzin pracy, zdalnie, będziesz miał od zarąbania pieniędzy za to jak będziesz odpisywał na wiadomości". Takiego scamu dawno nie widziałem.

Szukam dodatkowej pracy i z ciekawości podesłałem CVki hurtowo do różnych firm na pół etatu, patrząc tylko tak ogólnie na to jak wygląda praca, wymagania, co dają i czy dobrze bym się w niej czuł. Odpisywali w ciągu kilku minut (w nocy :O), nagle wszyscy mnie prosili o kontakt na Facebooku. Jak się chciałem upewnić co do firmy i żeby podali nr KRS to nagle nabrali wody. Niektórzy byli nawet agresywni i cisnęli mnie że marnuję ich czas, a byłem bardzo kulturalny. Na początku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Są filmiki w internecie jak starają się te śmiecie zrobić słupy z ludzi. Nie miałem świadomości tego a powinienem wcześniej zrobić research odnośnie takich ofert, przyznaję i tutaj wychodzi moja głupota, ale tym bardziej chcę innych ostrzec żeby nie rozpoczynali w ogóle rozpatrzania takich propozycji jak natrafią na nie. Ja poleciałem hurtowo, patrząc na pierwszy rzut oka "ok, spróbuję, nie wygląda źle" i dzisiaj tylko żałuję że dałem im moje dane. Nauczka dla mnie, oby przestroga dla innych.

A co do "Praca OLX" - żenada. Chciałem sprawdzić coś innego niż pracuj pl czy inne tego typu portale, ale widzę, że OLX klientów chucha nie tylko tam, gdzie sprzedają. Odnośnie pierdół czepiają się (np to jak podasz ceny przedmiotów jak sprzedajesz zestaw) a scamy czy sprzedaże podróbek to przyjmują z pocałowaniem wafla.

#praca #olx
  • 5
@si-senior: też się na to naciąłem, gość napisał w ogłoszeniu, że szuka kogoś do obsługi supportu. Miało być odpisywanie na mejle na podstawie materiałów, które udostępnią na szkoleniu. Szkolenie na zoomie trwało około półtorej godziny i już po kilki minutach było wiadomo, że to wałek. Generalnie, gość robił wszystko, żeby nie powiedzieć na czym na ta praca polega . Zadałem sobie trud i wytrzymałem do końca. Przez większość czasu typ bredził,
@si-senior: To samo z grupkami na fb dotyczącymi pracy. Ostatnio myślałam, żeby znaleźć jakąś dodatkową pracę, zdalną na kilka godzin i sam scam. Już nawet nie chce mi się szukać. Jeśli chcesz to mogę ci podesłać linki do ankiet, które niby są legitne, ale trzeba dużo się nakilkać, mi się nie chce xD
Zgoda na olx to chyba szuka pracy dolna czesc spoleczenstwa?

@gaclaw12 popularne w wielu oszustwach tego typu to pokazywanie #!$%@? ajfonow jako np nagrody, mystery box, wyniki za prace itd. Dziala na idiotow ktorzy mysla ze jak maja ajfona to zlapali pana boga za nogi, jak kiedys nokie. Kazde kasyno czy tego typu scam na reklamach FB/YT to np babka gra na ajfonie swoim i niby apka PKO wywala pushe ze tyle
@marsjanin2012: chyba zależy od regionu Polski, tam gdzie mieszkam przeważnie firmy, które mają zasięg ogólnokrajowy (jak np banki) ogłaszają się na serwisach typu pracuj.pl, reszta w większości pcha ogłoszenia na olx.
a co do drugiej części Twojego komentarza to pełna zgoda.
@si-senior: też właśnie czegoś sobie szukałem żeby dorobić, a tam same jakieś oferty napisz do mnie na ryjbuku po szczegóły. Serwisy typu pracuj.pl i inne odpadają w takiej kwestii. Jedyne co zostaje to po znajomości się na coś sprawdzonego załapać, czyli w sumie nic nowego, tak było jest i będzie.