Wpis z mikrobloga

Prawdopodobnie w przyszłym roku będę zmieniał ogrzewanie na pompę ciepła.

Mam fotowoltaike na starych warunkach. Jeśli chciałbym wrzucić dodatkowe 3 kwp (najpierw zwiększę moc przyłączeniową do 10) to nie zmuszą mnie przy tym do przejścia na netbilling czy coś?
#fotowoltaika

Sama pompa ciepła. Będę potrzebował czegoś mocnego (18 kw najlepiej, 15 od biedy) z W #!$%@? prostym sterowaniem. Mianowicie chciałbym, żeby pompa chodziła cały czas, a ja tylko steruję temperaturą wody która trafia na grzejniki. Nie potrzebuje i nie chce żadnych pogodówek, czujników wewnętrznych temperatury, sterowanikow bezprzewodowych i tego całego #!$%@?.

Sama pompa będzie pracowała non-stop bez wyłączenia od października do kwietnia. Jak będzie cieplej to będzie dawać na grzejniki 30 stopni, jak zimniej to 35 jak mega mróz to max 38. Aktualnie w ten sposób grzeje gazem (wcześniej peletem) wiec i pompa ciepła sobie poradzi, żadnego buforu nie potrzebuje bo w samej instalacji mam 1000l wody

Jakieś pomysły, porady na co powinienem zwrócić szczególną uwagę przy wyborze pompy? Jakieś konkretne marki do takiej pracy?

#pompaciepla #remontujzwykopem
  • 17
@robertx: Jak masz foto na starych warunkach to zostajesz na starych do końca umowy tj. 15lat od założenia. Kwestia ponownego złożenia dokumentów, aneksu do umowy i ew ppoż. Co do pompy to też bym chętnie się dowiedział bo mam podobny plan co ty
@spoon22: aktualnie mam zużycie Ok 30k kWh na rok gazu, to przy scop 3 pompy ciepła musiałbym mieć 10k kWh prądu na to. Aktualnie „zostaje mi” Ok 4K kWh prądu z aktualnej produkcji, dołożę jeszcze 3 to będzie 7 a jeszcze w przyszłym miesiącu ocieplam dach to zużycie będzie mniejsze
@robertx:

- Dołożenie PV nic nie zmieni. Zasady zostają stare.
- Każda pompa ma przynajmniej 2 tryby pracy. Pogodówka i utrzymanie zadanej temp. w instalacji. Czyli dla Ciebie ten drugi. Ustawiasz na sterowniku temp. jaką chcesz i pompa sama się włącza i wyłącza po osiągnięciu zadanej temp. Jak będzie stały odbiór ciepła, nie wyłączy się, bo będzie dążyła do utrzymania zadanej temp.

Jakie pompy - panas, samsung, daikin, LG, toshiba,

Moc
Sama pompa ciepła. Będę potrzebował czegoś mocnego (18 kw najlepiej, 15 od biedy) z W #!$%@? prostym sterowaniem. Mianowicie chciałbym, żeby pompa chodziła cały czas, a ja tylko steruję temperaturą wody która trafia na grzejniki. Nie potrzebuje i nie chce żadnych pogodówek, czujników wewnętrznych temperatury, sterowanikow bezprzewodowych i tego całego #!$%@?.


Sama pompa będzie pracowała non-stop bez wyłączenia od października do kwietnia. Jak będzie cieplej to będzie dawać na grzejniki 30 stopni,
@robertx: pompa to pompa. jak ma pracować non stop - lepiej dla sprężarki , tylko ze i tak pewnie się będzie wyłączać, bo jest limit chodźmy na czas pracy sprężarki. ona pracuje na histerezie
top to mitsubishi. ( ale cena tez top )

ja mam Panasa TCAP ( do -20 bez grzałek ) - sterowanie - stewornik na kablu . możliwość jak mówisz lub krzywa grzewcza ( i sobie tam salisz
@kuncfot: Plan jest taki, że temperatura wody na powrocie będzie powiedzmy 28 stopni a na wyjściu 30/31. Nie powinno być cyrków, że będzie mi się co chwile włączać i wyłączać? Potrzebuje do tego jakis silnik inwerterowy czy coś w pompie ciepła?
@robertx: tak działają pompy i te różnice 28st / 31 st. to histereza?. i to jest do ustawienia w pompie. Na luziku.
Przy odbiorze ciepła, nie wyłączy się. A jak się wyłączy to tak jak lodówka, nie możesz ingerować w ilość cykli wł/.wył. to się nie zepsuje od tak, to wie jak ma działać.
Potrzebujesz silnik inwerterowy, ale 95% powietrznych taki ma.
@michcio: Dom dość duży bo ogrzewane Ok 400m2, grube półmetrowe ściany, ocieplone styropianem grafitowym. Aktualne zużycie gazu to 30k kWh na rok ale jeszcze przed sezonem ocieplę dach (jest nieocieplony) pianką i dopiero na wiosnę podejmę decyzje odnośnie mocy pompy. Dodatkowo docelowo w tym domu bedzie mieszkało 10-12 osób wiec musi sobie poradzić z ogrzewaniem cwu dla takiej ilości ludzi, stąd tez wyższa moc
@robertx: Przy takiej liczbie mieszkańców to już nie są żarty. W projektach, z którymi się spotykam, w miejscach gdzie jest duże zapotrzebowanie na CWU to projektanci sanitarni często projektują osobną pompę do przygotowywania tylko CWU.
Moja rada - po ociepleniu dachu weź projektanta sanitarnego i niech ci zrobi OZC budynku, bo zapłacisz za to dużo mniej niż możesz niepotrzebnie wydać na przewymiarowaną pompę, i ktoś ogarnięty powinien też przeliczyć kwestię CWU.
@michcio: Sęk w tym ze z gazu będę chciał zrezygnować jeśli zdecyduje się na pompę ciepła. Sytuacja wyglada w ten sposób, że w miejscu gdzie idzie moje przyłącze będę chciał coś pobudować. Poprowadzenie przyłącza inną drogą, łącznie z projektem, wykonaniem, projektem itp instalacji gazowej w domu i innymi papierami wyjdzie mi porównywalnie do pompy ciepła - stąd pomysł właśnie żeby zmienić źródło ogrzewania
@robertx: a musisz zgłaszać to powiększenie PV? nie lepiej zrobić tego po cichu?
Ja bym chyba szedł w splita, ale takiego który nie ma zintegrowanego pojemnika CWU. No bo standard to masz jakiś zbiornik 200l. Przy tylu osobach to ja bym szedł chyba w 500l.

Przy takiej konstrukcji domu najtrudniej będzie rozkręcić ją, później powinno już chulać. Także pogodówka jest bezsensu bo bezwładność ogromna... u mnie jest też ciężki budynek i
a musisz zgłaszać to powiększenie PV? nie lepiej zrobić tego po cichu?


@hipodrom: Jak kończą ci co robią to po cichu to widać po ostatnich doniesieniach, wg których Tauron ostatnio za ten proceder się wziął na ostro. Konsekwencje mogą być różne - od kar rzędu 1000 zł do odłączenia od sieci i stracenia statusu prosumenta (a będąc na starych zasadach to jest chyba najbardziej dotkliwa konsekwencja).

@robertx Swoją drogą 10kW mocy
@michcio: aktualnie mieszka rodzina 2+2 (ja) i 3 osoby na osobnym piętrze. Wszędzie kuchenki indukcyjne / elektryczne i jest git. Mam aktualnie 7kw mocy przyłączeniowej ale zabezpieczenie przedlicznikowe jest na 32a wiec nie będzie problemu żeby zwiększyć
@robertx: Czyżby PGE Rzeszów? ( ͡º ͜ʖ͡º)
Oni mają takie popieprzone praktyki, w zasadzie niespotykane w reszcie kraju, gdzie zabezpieczenie przedlicznikowe rozmija się znacznie z mocą przyłączeniową.
Jeśli masz 32A przed licznikiem to tak na prawdę możesz pociągnąć ponad 20 kW i pewnie stąd brak problemów.
Uważaj jednak, żeby po zwiększeniu mocy z 7kW do 10kW nie "zwiększyli" Ci zabezpieczenia z 32A do 16A, bo takiej
@robertx: Tym bardziej popytaj w PGE i upewnij się czy ci nie popsują przyłącza w ten sposób, bo teraz zabezpieczenia dobiera się inaczej. Może się okazać, że będziesz musiał wystąpić o min. 18 kW żeby nie zrobić gorzej niż masz teraz...
Twoja rzeczywista moc przyłączeniowa to w praktyce teraz ok. 20 kW, a jest tak bo kiedyś panowały trochę inne praktyki i stąd masz większe zabezpieczenie niż to wynika z mocy