Wpis z mikrobloga

Któryś z mireczków może zrobił sobie cała instalację w oparciu o mikroinwertery Enphase (ew. inne marki) - dostałem ofertę na montaż a za jakiś czas rozbudowa o magazyny IQ Battery 5P, dużo widziałem instalacji w USA ale w Polsce niewiele, głównie królują klasyczne inwertery. Niby mikroinwertery to więcej elementów które mogą się popsuć ale z drugiej strony brak wysokiego napięcia, niezależna praca paneli i długa gwarancja. Jakieś opinie czy warto iść w takie kombinacje czy pożądny markowy inwerter centralny? Na papierze wygląda ładnie wszystko ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#fotowoltaika #oze #dom #budujzwykopem #elektryka #pytanie
janeknocny - Któryś z mireczków może zrobił sobie cała instalację w oparciu o mikroin...

źródło: enph-iq8-10-25-21

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
Enphase


@janeknocny: a nie lepiej Mikrofalownik 1,5kW HOYMILES HM-1500 1F (4 x 470W) bo ten Twój to ma marne 370 Wat i kosztuje ponad 8 stówek a ten mój ma 1500 W i kosztuje 1200
  • Odpowiedz
@janeknocny Gdybyś się zdecydował na mikro to pamiętaj żeby odstęp między połacią dachu a modułami wynosił conajmniej 13 a najlepiej z 15cm. Mikro dość mocno się grzeją, moduły w słońcu też a niektórzy wykonawcy oszczędzają kilka złotych na jakieś uchwyty o wysokości 4cm, potem powstają hot-spoty na modułach bezpośrednio nad mikro albo padają same mikro.
  • Odpowiedz
  • 1
@FejsFak: Też ciekawa opcja, szczerze mówiąc zbyt nie patrzyłem na ceny po prostu interesował mnie dobry produkt bo obecnie mnie na niego stać - jak to się będzie zwracać mniej istotne bardziej mnie interesuje że najbliższe 10 lat będę miał niższe koszty stałe.

Z tego co wiedzę to jednak nikt poza tobą się nie wypowiedział, instalacje na mikroinwerterach to zdecydowanie nie jest coś popularnego w Polsce.
  • Odpowiedz
  • 0
@kadaman: O dziękuje za radę, brzmi jak słuszna uwaga. Właśnie to też mnie trochę martwi, rozgrzany panel a pod nim elektronika + temperatura dachu i mamy taki piekarnik dla inwertera. Trudna decyzja, nie ułatwia fakt że w materiałów polsko języcznych z opiniami o mikroinwenterach jest niewiele.
  • Odpowiedz
@janeknocny Tak naprawdę najlepsza, najbezpieczniejsza i najbardziej ekonomicznie uzasadniona opcja to instalacja na gruncie i falownik centralny. Jak zdecydujesz się na dach to musisz naprawdę dobrze sprawdzić ekipę, z doświadczenia powiem Ci że te "duże i renomowane" firmy robią największą Kambodżę - instalację wykonują Ci albo podwykonawcy albo pracownicy za wschodniej granicy, zarówno jednym i drugim płaci się za wykonany kWp a nie na godzinę więc zależy im aby w jak najkrótszym
  • Odpowiedz