Wpis z mikrobloga

@elvp: po pierwsze to zacznij od wizji lokalnej i rozmowy z geodetą. Jeżeli na ten mapie nigdy nie było MDCP to jest możliwość, że wysokości są mocno nieaktualne.
Po drugie jeżeli chodzi o wodę, to przy odpowiedniej pielęgnacji roślinności problem powinien być do ogarnięcia, a dodatkowo możesz zrobić drenaż i zbiornik na nadmiar wody.

Stan faktyczny omówić powinieneś z jakimś ogarnietym projektantem (albo trzema) żeby wiedzieć na czym stoisz.

Dodatkowo tylko
@MrFen: Jak brednie, sam rozgarnąłem ziemię z wykopu pod fundamenty po działce. Jeszcze przyjdzie czarnoziem i nie wiem czy nie za wysoko podniosłem.
@1masa: a nie zapomniałeś dodać że masz piwnice? I że w przypadku tej działki może być konieczność wykonania ciężkiej izolacji przeciwwilgociowej co duże koszty wygeneruje? A bez piwnicy większość ziemi wróci na swoje miejsce?
@elvp: wszyscy w około podwyższyli na lewo, pojedź to zobaczysz. Sam też tak zrobisz, wszyscy tak robią. Koszt to 50-200 zł za ciężarówkę gównianej ziemio-gliny. Jedna ciężarówka to jakieś luźne 15m3, czyli 15m2 podniesionych na 0,8m.
@elvp: podniesienie terenu o 1m w górę trochę jednak będzie kosztować. Pomnóż sobie powierzchnię działki (bez powierzchni budynku) razy 1 razy 1,7 i razy przeciętny koszt tony ziemii (np 800 x 1 x 1,7 x 40). Do tego dodaj koszt koparki, transportu itp.

Najlepsze rozwiązanie jest takie, że postawisz dom mniej więcej na środku działki, podniesiesz teren pod fundamenty tak żeby podłoga domu znajdowała się minimalnie wyżej niż np poziom drogi
@Djelon: gdzie kupujesz taka tania ziemię? Tona hummusu to średnio koszt 40zl. Na ziemię z wykopow biorą 25-30zl i nie wiesz czy nie przyjedzie glina mieszana z gruzem. A ty piszesz że ciężarówkę 15 ton można wyrwać za 50 lub 200zl.
Wiem że są oferty że ktoś nawet i za darmo ziemię oddaje ale żeby podnieść cała działkę o metr musiałabyś pewnie znaleźć kilka takich okazji. Ale jak ktoś ma dużo