Wpis z mikrobloga

Elo, jak na #filipiny wyglada kwestia platnosci bezgotowkowych - czy jest to standard czy raczej trzeba miec zawsze jakas gotowke przy sobie?
Sa jakies limity przy wybieraniu gotowki w bankomatach albo czy lokalne bankomaty naliczaja jakies dodatkowe oplaty?
  • 11
@bialawitz: zależy gdzie. W centrach handlowych z reguły zapłacisz kartą, poza nimi bywa z tym ciężko. Warto zawsze mieć przy sobie gotówkę, bo dużo razy miałem sytuację, w której odrzucało mi kartę gdy miałem na niej środki a w kolejnym sklepie już działała. Na części lokalnych terminali nasze karty nie działają.
Sa jakies limity przy wybieraniu gotowki w bankomatach albo czy lokalne bankomaty naliczaja jakies dodatkowe oplaty?


@bialawitz: limity sa 10k lub 20k, 250php za wyplate. w stolicy jest 3 bankomaty hsbc bez oplat i 40k mozna wyciagnac
@bialawitz W dużych miastach bez problemu. Na prowincjach w większych sklepach też. Jednak gotówkę lepiej mieć.
Wypłata z ATM to max 10k PHP (niektóre mają limity do 20k, ale 10k jest najpopularniejsze) z opłatą chyba 250php.
W bankomatach HSBC można wypłacić jednorazowo 40k.
Na lotnisku w Manilii na terminalu 3 z reguły był najlepszy kurs wymiany walut.
  • 0
@rtg_: dzieki, ja bede w Cebu glownie, ale widze ze jest tam atm HSBC, ogarne czy tez sa takie limity jak opisales
@damian91 no wlasnie zastanawiamy sie z rozowa ile zabrac ze soba na poczatek, zeby miec wystarczajaco, ale tez nie za duzo przy sobie. W kazdym badz razie jak wyplaty kosztuja kolo 250 php to i tak ok.

Na lotnisku w Manilii na terminalu 3 z reguły był najlepszy kurs
@bialawitz złotówek nie wymienisz.
Ciężko powiedzieć ile będziecie potrzebować.
Dużo tańszych restauracji oferuje posiłki za około 150-250, te lepsze 400+
Jeżeli ladujecie w Cebu to taxi do centrum nie będzie drogie - w zależności od korków to około 200php+. W Cebu City taxi są tańsze niż w Manilii i tak nie naciągają, choć i tak często trafiasz na przygłupa co powie +50php (choć i tak polecam zainstalować aplikację grab - coś ala
  • 0
@damian91: Dzieki, tak wlasnie mi sie wyydawalo, ze PLN nie wymienie, ale to w PL jest do ogarniecia.
Grab juz zainstalowalem jakis czas temu i wklepalem sobie kilka tras od razu, zeby miec pojecie skad ile mnie wyjdzie. Ogolnie nawet nie chodzi o same koszty, bo bedac tam pare miesiecy i tak oszczedzamy dosc sporo pieniedzy, a raczej o wygode i zeby nas nic zwiazanego z pieniedzmi nie zaskoczylo.
Ja lece
  • 0
@damian91: Na 3 miesiace. Wiesz co my to planujemy tak, ze co miesiac gdzies lecimy, zeby miec bilet na wylot i zeby automatycznie ta 30 dniowa wiza nam sie odnowila przy powrocie. W pazdzierniku Singapur na pare dni i cos w listopadzie na troche dluzej.

Na poczatek Mactan, potem Cebu City bo tam rozowa ma mieszkanie sluzbowe a w miedzyczasie jakies wyjazdy i na koniec pobytu moze na inna wyspe na
@bialawitz
Mactan czyli lapu-lapu największej korki tam są (
Oh twoja ma mieszkanie służbowe, czyli to nie jej pierwszy wyjazd? Pracowałem wcześniej w filipińskim call center, było spoko przynajmniej jeżeli chodzi o Polski team, ale zawsze jakieś problemy z pinoyami były ((oo))

Singapur osobiście mnie nie urzekł, dość drogo, ciasno, no i poza centrum i Universal Studio to nic specjalnego.
Polecam wybrać się na Tajwan,