Wpis z mikrobloga

@Little_Makak: Przeciez my nie rozmawiamy o żadnej schedzie upadłego imperium tylko skuteczności podbojów często cywilizacji niższej, która pokonuje wyższą, znów robisz chochoła. Na hui tutaj piszesz o jakiejś schedzie?

Co upadłemu i wymordowanemu Bagdadowi przez Mongołów po jego schedzie? Zresztą tamtejszy kwitnący kraj po zniszczeniu przez Mongołów do dziś się nie odbudował i po wielkiej cywilizacji pozostały tam tylko psy dupami szczekające.

Zniszczenie Bagdadu i szerzej związane z kampaniami mongolskimi spustoszenie
skuteczność imperializmu jest powiązana z atrakcyjnością cywilizacyjną danego imperium.


Ty qórwa czytasz to co ja piszę? bo mam już spore wątpliwości.


@Little_Makak:

Ja pierd...

Mongołowie nie byli atrakcyjni cywilizacyjnie i zniszczyli wiele bardzo atrakcyjnych cywilizacyjnie imperiów. Z Mezopotamii z jej kulturą i cywilizacją, systemami irygacyjnymi liczycymi tysiące lat po zniszczeniu ich przez Mongołów nic nie zostało.

Wiesz jak wygląda współczesny Irak i czym była Mezopotamia niegdyś? A moze po Kartaginie coś
Zniszczyli, nie zbudowali. Jeżeli imperializm rozumiesz poprzez niszczenie a nie budowanie to pozdrawiam serdecznie.


@Little_Makak: Rzymianie też zniszczyli Kartaginę. I co z tego?

Taka jest definicja imperializmu: Imperializm (od łac. imperium) – polityka państw mocarstwowych, polegająca na podbojach kolonialnych lub dążeniu do podporządkowania sobie innych krajów.

Z definicji nie wynika, ze kraj imperialmy ma za zadanie budować swoją niepowtarzalną cywilizcję. Zresztą wystarczy, ze imperium zajmuje wielki obszar zapewnijąc porządek i centralizację