Wpis z mikrobloga

Wpisem otwieram serię poświęconą powszechnie używanym słowom pochodzenia łacińskiego.

Kandydat. W starożytnym Rzymie startujący do wyborów obywatele obowiązkowo przywdziewali odpowiednią białą togę (biały po łacinie candidus).

Stypendium - podatek płacony przez podbite przez Rzym plemiona i miasta, który przeznaczano na wypłaty żołdu dla legionistów. Z czasem zaczął oznaczać sam żołd.

Prezes- łac. praeses- ogólnie obrońca, stróż. Ogólna nazwa dla namiestników prowincji rzymskich zarządzanych przez prokonsulów lub propretorów (byłych pretorów i konsulów).

Minister- ogólne określenie dla sług, później dla niższych urzędników.

Nazwy miesięcy- ostatnie cztery miesiące to odpowiednio september, october, november, december. Po łacinie są to dosłownie miesiące siódmy, ósmy, dziwiąty i dziesiąty. U nas są to odpowiednio dziewiąty, dziesiąty, jedenasty, dwunasty. Różnica bierze się z zarządzenia z 153 r. p.n.e., gdy początek roku przesunięto z 1 marca na 1 stycznia, przy czym pozostawiono stare nazwy ostatnich miesięcy.

Pamiętajmy także, że uznawane często za nowoczesne słowa / prefiksy super, extra, ultra, iunior, mega, (ten grecko-rzymski) pro, quasi, etc. mają starożytną metrykę

#historia #trymhistoria #etymologiaelatinae
  • 2
  • Odpowiedz
@trymvs: jak rozumiem ten ostatni tag będzie poświęcony tylko temu zagadnieniu? Bo historia jako taka mnie nie interesuje, ale słówka łacińskiego pochodzenia jak najbardziej
  • Odpowiedz
@hellyea: tak. Z tym, że będą pojawiać się z tymi pozostałymi, bo będą to etymologie związane z historią Rzymu (przede wszystkim ustroju i prawa).
  • Odpowiedz