Wpis z mikrobloga

Z dupy nagle komp stał się warzywem. Po uruchomieniu zasilacz działa, coolerki się kręcą, podświetlenie karty graficznej sobie świeci ale żadnych oznak świadomości. Obydwa monitory nie otrzymują żadnego sygnału, myszka nie świeci.
Obstawiałbym płytę główną albo procesor (zwłaszcza, że okazało się, że chłodzenie CPU było luźne), bo nawet bios się nie zalacza, ale stało się to dwa dni po formatce i podstawieniu W10.
Jakieś sugestie, jak to zdiagnozować?

#komputery
Pobierz Citizen_Kane - Z dupy nagle komp stał się warzywem. Po uruchomieniu zasilacz działa, ...
źródło: temp_file6888185477740712144
  • 15
@Citizen_Kane: Co to jest za konfiguracja tak wgl.
Może da radę podłączyć do integry procesora i eliminować pojedynczo podzewpoły?

Osobiście to bym takiego rozłożył na części pierwsze i pojedynczo sprawdzał każdy podzespół.
czy w ogóle reaguje na zmiany.

Masz płytę główną na chipsecie H81, jakiś tam model chyba F33? - przewodzik od coolera zasłania
Zdaje się, że jest to płyta producenta MSI.

https://pl.msi.com/Motherboard/H81M-P33/Specification
Będzie to raczej ta płyta.
Obsługuje ona procesory
Pobierz maniek50005 - @Citizen_Kane: Co to jest za konfiguracja tak wgl.
Może da radę podłącz...
źródło: image
@Citizen_Kane:

To zwarcie pinów JBAT1 to może być przyczyna awarii, czy Twoja sugestia na restart BIOSa i naprawę sytuacji?


Tak, to sugestia na naprawę sytuacji poprzez przywrócenie ustawień fabrycznych BIOS.
A głośniczek wpięty w JFP2 - nadaje jakieś sygnały?
I5-4460
Karta graficzna zintegrowana, model: Intel® HD Graphics 4600

Dobra wiadomość - bo można same mobo z procesorem i pamięcią sprawdzić i czy podaje obraz na tylny panel wyjść wideo.
Obstawiałbym płytę główną albo procesor (zwłaszcza, że okazało się, że chłodzenie CPU było luźne)


@Citizen_Kane: Patrząc po tej dżungli którą masz w obudowie mogło paść #!$%@? wie co.

Po uruchomieniu zasilacz działa


Kręcący się wentylator nie oznacza że zasilacz działa normalnie.
@Citizen_Kane:

czy nie będzie tak, że jeśli walnęła GPU, to i tak integra CPU (jest) przejmie całość i komp się uruchomi tylko w ograniczonym trybie?


Jeśli GPU jest uszkodzone - to może blokować rozruch całego komputera i wiadomo - nie będzie obrazu.
Natomiast zintegrowane procesor graficzny jest w procesorze i może przejąc całe zadanie głównego GPU.

Będzie z powodzeniem komputer uruchamiać i będzie na nim można oglądać filmy czy normalnie pracować
@Citizen_Kane:

Głośniczek nie nadaje. Ale nie jestem pewien, czy kiedykolwiek nadawał ;)


Płyta główna posiada BIOS w wersji AMi.
Możesz sprawdzić "zadziałanie" głośniczka poprzez odłączenie wentylatora CPU i wywołanie w ten sposób kodu błędu CPU_FAN_ERROR
Ale tego błędu narazie na monitorze nie zobaczysz, bo mamy problem z podaniem obrazu.

Jednak w przypadku tej wersji BIOS powinien wystąpić taki sygnał z głośniczka - w tej sposób sprawdzimy czy ten w ogóle działa
Pobierz maniek50005 - @CitizenKane: 
Głośniczek nie nadaje. Ale nie jestem pewien, czy kiedyk...
źródło: image
@maniek50005 @maniek50005 Hmm. Okazuje się, że nie mam juz kabla video, żeby podłączyć do DVI albo VGA, w które tylko jest płyta główna wyposażona ????
Ale, po odłączeniu GPU myszka odzyskała kolory(zawsze w ten sposób z daleka widziałem, czy komp włączony), ALE sam się wyłącza po ~minucie działania.
Spróbuję, z wyjęciem baterii
@Citizen_Kane: Tak, płyta główna ma tylko DVi i VGA.

Hmm, bez tygo przewodu trudno bedzie podać obraz z inegry procesora i sprawdzić czy jest jakiś obraz.

Hmm czy jest jeszcze jakieś inne wyjscie?
Ciekawe dlaczego po uruchomieniu sam się wyłącza.
Jakby to było po sekundzie-dwóch to było by wiadomo.

"Zadziałanie zabezpieczenia przeciwzwarciowego"
Ten po uruchomieniu wykrywa, że jest zbyt duży pobór prądu i odcina dalszy jego dopływ zabezpieczając płytę główną przed
Pobierz maniek50005 - @Citizen_Kane: Tak, płyta główna ma tylko DVi i VGA.

Hmm, bez tygo prz...
źródło: image
@Citizen_Kane:

ALE sam się wyłącza po ~minucie działania.


Czyżby zabezpieczenie temperaturowe procesora - by zabezpieczyć procesor przed spaleniem?
Mogło by to wskazywać te zdanie:

Obstawiałbym płytę główną albo procesor (zwłaszcza, że okazało się, że chłodzenie CPU było luźne)


Co zrobiłeś po tym jak odkryłeś, że miałeś luźny cooler - po porządne jego zamocowanie może nic nie dać, jak pasta była sucha jak wiór.
Zwłaszcza, że to jest procesor z 2014 roku
@maniek50005 wyciągnięcie/włożenie baterii nic nie dało. Co ciekawe, po zainstalowaniu z powrotem GPU komp już się nie wyłącza, za to mycha znowu bez podświetlenia.

Po stwierdzeniu luźnego coolerka, resztki starej pasty wyczyściłem przy pomocy izopropanolu, dałem świeżą, solidnie przymocowanem radiator z coolerem. Co robiłem średnio raz w roku do tej pory.

Jutro jeszcze pogrzebie jak załatwię kabel DVI.
Tymczasem idę w kimę, a Tobie wielkie dzięki za pomoc.
W razie czego pozwolę