Wpis z mikrobloga

#zielonaenergia #polska #ekologia #pytaniedoeksperta #pytanie #ogrzewanie #wegiel
Ostatnio sie dowiedziałem, że trzeba wymienić niby stare piece na nowe, ekologiczne zródła ogrzewania? I termin jest różny dla różnych województw?

A co jesli, ktoś tego nie zrobi? W jaki sposób będą to weryfikować i ewentualnie karać?

Swoją drogą to nonsens - mieć stary, ale sprawny piec i go wymienić. Na logike to lepiej poczekać, aż się sam zepsuje i wtedy kupić ekologiczne zródło ogrzewania...

Czy może to martwe prawo?
  • 11
@Xvenowski: gmina przyśle deklarację do wypełnienia, gdize będziesz musiał wpisać jakie masz źródło ciepła. U mnie nie weryfikowali. Ale zapewne jak raz i drugi dostaniesz karę, to akurat byłoby na piec.
Są teraz dotacje na pompy i kotły, nie kombinuj.
  • 0
@kuncfot: Ja nie jestem właścicielem żadnej nieruchomości, więc nie kombinuje.
Ale w tej deklaracji to po prostu ktoś wpisze, że ma piec na węgiel i gmina dalej nie będzie wiedzieć, czy to jest nowy piec, czy jakiś stary...
@Xvenowski: po prostu się pisze klasę i rodzaj pieca.

Ale z tym "mieć stary ale sprawny piec" to trochę nie teges. Kiedyś dobierało się na zasadzie, #!$%@? największy jak się da.
Finał jest taki, że te piece chodzą na minimalnych obrotach przez 95% sezonu. Jak chodzą na minimum, to spalanie przebiega bardzo niekorzystnie, produkuje się dużo niekorzystnych związków.
  • 0
po prostu się pisze klasę i rodzaj pieca.


@kuncfot: A jak piec jest na tyle stary, że nie ma tam żadnej nalepki z klasą i rodzajem? :D
To ktoś odda deklaracje z pustą rubryką, albo zmyśli klase? :D
  • 0
Każdy piec ma tabliczkę znamionową, więc zawsze da się okreslić jego normy.


@kuncfot: I gdzie ta tabliczka się znajduje? Na piecu? W jednym domu u rodziny szukałem tej tabliczki i jej po prostu nie było.
@Xvenowski:

na ścianie bocznej.

https://powietrze.slaskie.pl/content/czy-kazdy-kociol-powinien-posiadac-tabliczke-znamionowa

Czy każdy kocioł powinien posiadać tabliczkę znamionową?
Każdy kocioł c.o. powinien posiadać tabliczkę znamionową. W normie PN-EN 303-5:2012 znajdują się informacje nt. oznakowania kotłów, czyli m.in. jak ma wyglądać tabliczka znamionowa, jakie informacje mają być na niej podane, w którym miejscu kotła powinna być umieszczona, z jakiego materiału może być zrobiona itp. Tabliczkę znamionową na kotle umieszcza producent. W przypadku, gdy producentem jest rzemieślnik, też powinien
  • 0
Pompa ciepla powietrzna + panele fotowoltaiczne są chyba lepszą opcją. Wydasz z 20k wiecej niz na piec ale 5k oszczedzisz co roku na opale.


@jackblackcanada: Na pewno? Pompa ciepła jest na prąd. Ja się mieszcze w limicie rządowym. Jeśli będę mieć pompe ciepła, to zużycie prądu będzie ponad limit, więc cena prądu wzrośnie. To nie takie proste.