Wpis z mikrobloga

Krótka piłka :D
Nie mam kasy, stary dom nieocieplony, grzejniki żeliwne, rury stalowe obecnie piec węglowy 3 klasy.
Chce wziąć kredyt do 20k i wymienić piec.

Co wyjdzie taniej w utrzymaniu
Węgiel - rok temu w pewnym momencie skoczył do 2200zł za tonę...
Pellet - jak się ma tona węgla do tony pelletu wyjdzie mniej wiecej 1:1 w spalaniu ?
Gaz ? - słyszałem że źle zadziała przy tych grzejnikach bo potrzebuje wysokiego ciśnienia i układu zamkniętego ?

#pytanie #kiciochpyta #pytaniedoeksperta #remontujzwykopem #budujzwykopem #ogrzewanie
  • 14
  • Odpowiedz
@niebadzogrem: gaz podłączysz bez problemu do układu otwartego. Co przyniesie przyszłość - #!$%@? wie. Pomyśl czy nie lepiej zostawić jak jest a za ten hajs ocieplić dom
  • Odpowiedz
@niebadzogrem: Wypowiem się w kwestii gazu. Żeliwne kaloryfery i rury stanowią problem. Trzeba by wymienić jedne i drugie. Jest tak jak mówisz, potrzebne jest wysokie ciśnienie. Jeśli puścisz ciepłą wodę w stare, a co za tym idzie zakładam że w rury o sporym przekroju, wówczas grzanie gazem będzie nieefektywne a przy tym drogie. Z wymianą pieca na gazowy trzeba kłaść nową instalację. Spotkałem się też z patentem puszczania nowych rur C.O
  • Odpowiedz
  • 0
@robertx: piec w rozypce. Na koncie 3 tysiące cięzko myślec o ociepleniu :P
@malin90 właśnie tego się obawiałem. Myślałem by wstawić piec na pellet by było bardziej przyszłościowo. Orientujesz się czy musi być wsad do komina lub czy można przekuć ściany i wyprowadzić na bok mini komin ? oraz jak się ma pellet przy takich rurach i braku ocieplenia? Czy przy spaleniu 5 ton węgla spalę 5/6 ton pelletu ?
  • Odpowiedz
. Żeliwne kaloryfery i rury stanowią problem. Trzeba by wymienić jedne i drugie. Jest tak jak mówisz, potrzebne jest wysokie ciśnienie. Jeśli puścisz ciepłą wodę w stare, a co za tym idzie zakładam że w rury o sporym przekroju, wówczas grzanie gazem będzie nieefektywne a przy tym drogie. Z wymianą pieca na gazowy trzeba kłaść nową instalację.


@malin90: #!$%@? się znasz kolego
  • Odpowiedz
@niebadzogrem zdecydowanie idź w ocieplenie domu, zobacz na jakieś dofinansowania na termomodernizację budynków. Nie wiem czy są jakieś ogólnokrajowe, ale często gminy/powiaty mają swoje programy. Dobre ocieplenie sprawi, że ogrzewanie będzie duuuużo bardziej ekonomiczne.
Jeśli chodzi o paliwo to w tym momencie wszystko jest zagadką.
  • Odpowiedz
@robertx: Jeśli wiesz więcej, masz inne informacje to warto je podać. Być może tkwię w błędnym przekonaniu, a i autora tematu na pewno to zainteresuje. Zawsze to lepsze niż rzucanie zdawkowego "#!$%@? się znasz" :D
  • Odpowiedz
@niebadzogrem bez dobrego ocieplenia nie pchaj się w gaz bo nie wyrobisz na rachunki, serio. Węgiel w stosunku do szaleństwa z zeszłego roku jest tani i w to bym szedł, pellet podobnie, tylko mniej brudu za troche wyższa cenę, różnicy cen pieców nie znam
  • Odpowiedz
  • 0
@bb89: No pewka tylko z co xD Z czystego powietrza są groszę. Koszt ocieplenia domu to z 60/80k dodaj piec z 20 i nagle mam kredyt na 100k czyli do spłaty 120k czy coś. Moja mama ledwo wiąże koniec z końcem, mi opłaceniu rachunków zostaje 1500zł to wszystko by mi kredyt zjadł co do grosza i to pewnie na 10 lat xD Także piec a jak zacznę lepiej zarabiać ocieplenie ale
  • Odpowiedz
  • 0
Tylko pytanie węgiel czy pellet.
Węgiel na PGG po 1200 Pellet 1600 w sklepach.
Kwestia ile wiecej pelletu zejdzie czy tyle samo co węgla ?
Węglem paliliśmy po powrocie z pracy i przez noc wygasało, przez dzień wychładzało się i paliliśmy od nowa.
Czy jakby się ciągle paliło pelletem i nie było by wahań temperatury to by go zeszło wiecej czy mniej wstosunku do takiego rozpalania codziennego węglem i palenia do wieczora
  • Odpowiedz
@niebadzogrem: No i jak Mirki radzą najpierw ocieplenie. Ja zauważyłem różnicę a piec jest ten sam. w Paliłem jak ty i przez noc z ociepleniem do rana było ciepłej. Nad ranem nie trzeba było znowu rozpalać tylko popołudniu. Bez ocieplenie to prosto z łóżka trzeba było iść rozpalić.
  • Odpowiedz
@niebadzogrem: @malin90 No to lecimy.
Aktualnie spalasz 5 ton węgla. 1 kg węgla to ok 8 kwh. 8x5000=30 000. Sprawność Twojego kotła to ok 55-60% (chociaż bliżej 50% jak piszesz, że ledwo zipie ale #!$%@?). Czyli Twoje zapotrzebowanie na ciepło wynosi ok 18 000 kwh na rok. I czym byś nie próbował tego zrobić, zawsze to będzie taka lub zbliżona wartość.

1 jednostka ciepła to kilowatogodzina. Wyprodukowanie 1 kwh z różnych
  • Odpowiedz
@niebadzogrem: drewno, brykiet, itp. stara instalacja raczej powinna być bardzo dobra, dostosowanie do nowego pieca (o ile wymaga wymiany) to grosze, ekologicznie to dodać rekuperację, ocieplenie budynku ...
  • Odpowiedz