Wpis z mikrobloga

#majsterkowanie #stolarstwo #drewno

Jaki powinien być silnik do prostej heblarki aby dało się strugać deski, kantówki sosnowe itd. Odświeżam starego grata wyciągniętego z szopy i wcześniej bodajże był silnik 4 kw i 1400 obr. Jak bym założył 3 kw i 2800 obr to byłoby w sam raz czy za mało? Poza tym jakie powinny być obroty na wale? Wał ma 3 noże, na szerokość jakieś 32 cm chyba.
  • 8
@speedygonzales1 szybkość skrawania drewna powinna być w okolicy 60-90 m/s.

teraz w zaleznosci jaka masz średnicę wału, średnicę kół pasowych możesz sobie odpowiedzieć na pytanie czy ten silnik, który chcesz tam wsadzić jest odpowiedni.
@nosil_wilk_razy_kilka: Na razie sprawdziłem oba blaty poziomicą i tak, na podawczym jest na środku krzywy na 1 mm, lekko powyżej, może do 1,5 mm max. Na blacie odbiorczym krzywy jest do 1 mm, poniżej 1 mm w zależności gdzie przystawię liniał. Będzie coś z tego czy dać sobie spokój? Blaty nie są raczej żeliwne tylko z blachy, na szczęście skręcane na śruby do prowadnic, nie spawane. No wydaje mi się że
@Powuyo: Na wałku koło pasowe ma 70 mm, średnica wału to 90 mm. Silnika nie ma, ale chcę dać 3 kw, 2800 obr. Żeby było ok. 5000 tys. obrotów musi być chyba szajba na 140 mm. Pytanie tylko, jakie są łożyska w wale, czy wytrzymają takie obroty. No i powinny być chyba wahliwe?