Wpis z mikrobloga

Jak już wszyscy wiedzą, agencja Fitch ogłosiła dziś wieczorem, że obniżyła ratingi amerykańskich obligacji skarbowych z AAA do AA+; powołując się między innymi na zmniejszoną aktywność gospodarczą spodziewaną na przełomie 2023/24 r., rosnące deficyty rządowe, zaostrzenie polityki FED oraz brak planu dotyczącego średnioterminowych wyzwań fiskalnych. Implikacje tego są niemal zbyt liczne, aby je rozwinąć. Postaram się jednak zrobić co w mojej mocy.

Podczas gdy niektórzy eksperci finansowi (ekonomiści) powiedzą, że nie ma to znaczenia, ponieważ jest to tylko jedna agencja ratingowa, należy pamiętać, że S&P nadal nie podniosła ratingu amerykańskich obligacji do AAA od 2011 roku. Obecnie 2/3 głównych agencji ratingowych jest zgodnych co do ratingu AA+.

Ostatnio pojawiło się wiele negatywnych danych ekonomicznych, które zostały w dużej mierze zignorowane przez rynki. Większość tych danych jest opóźniona i zawsze można znaleźć argumenty za tym, że dane, które nie uległy poprawie, z czasem nadrobią zaległości. Powiem wprost: obniżenie ratingu to nie dane ekonomiczne, obniżenie ratingu ma konkretny wpływ na wyceny papierów wartościowych na wszystkich rynkach.

Niektóre z możliwych skutków mogą być następujące

- Stany Zjednoczone muszą zwiększyć rentowność na aukcjach, aby przyciągnąć równoważne kwoty kapitału. Rosnące koszty obsługi.
- Oprocentowanie kredytów hipotecznych jest powiązane z długoterminowymi rentownościami i może gwałtownie wzrosnąć.
- Niższy popyt na kredyty hipoteczne może prowadzić do braku płynności na rynkach MBS/CMBS.
- Wzrost rentowności może obniżyć wartość dolara w stosunku do głównych walut obcych.
- Wzrost zmienności w wielu klasach aktywów w wyniku realokacji środków z głównych instytucji.
- Problemy dla amerykańskich banków i firm ubezpieczeniowych, które posiadają dużą liczbę dojrzałych papierów wartościowych.
- Obniżenie marży przez DTCC, głównych pożyczkodawców i banki zagraniczne, ponieważ wcześniejsze płynne depozyty tracą na wartości.

Ostatni i jedyny raz rating amerykańskiego długu został obniżony 5 sierpnia 2011 r. przez agencję Standard & Poor's. VIX gwałtownie wzrósł w ciągu następnych 3 miesięcy, a rynek stracił łącznie -10,78% w tym okresie.

Miało to miejsce podczas recesji po globalnym kryzysie finansowym i było w dużej mierze spowodowane przeciągającymi się negocjacjami w sprawie pułapu zadłużenia. Jednak większość ryzyka na rynku w tym czasie została już zniwelowana, a nadzór regulacyjny i egzekwowanie polityki były na najwyższym poziomie. Wpływ na rynek w dzisiejszym klimacie gospodarczym i finansowym jest nieznany i nie ma precedensu w historii. Można jednak wziąć pod uwagę kilka rzeczy, o których wiemy, że stanowią obecne ryzyko na rynku.

Zbyt wysokie i przewartościowane indeksy giełdowe
- Znacznie wysokie rentowności i odwrócenie kluczowych spreadów rentowności
- Znaczące ryzyko duration w systemie bankowym
- Duża ekspozycja na ryzyko "vega" przy niewielkim zapotrzebowaniu na odpowiednie zabezpieczenia przed ryzykiem " końca" (tail-risk hedges)
- Wielonarodowy udział w transakcjach walutowych carry trade
- Pożyczki lewarowane zabezpieczone amerykańskimi papierami wartościowymi w bankach zagranicznych
- Wysoka inflacja i zbyt silny rynek pracy
- Globalne łańcuchy dostaw, które nie są w pełni uzdrowione
- Rosnące koszty energii, które mogą znacząco wpłynąć na ceny dla konsumentów i producentów.

Na twitterze i reddicie pojawia się wiele błędnych informacji na temat powagi tej sytuacji, więc pomyślałem, że dobrym pomysłem byłoby nakreślenie potencjalnych konsekwencji, zarówno obecnie, jak i w przyszłości. Chociaż może to być katalizator dla kilku różnych czynników ryzyka obecnych obecnie na rynku, nie jest to ocena skutków jakiejkolwiek reakcji.

Source:https://twitter.com/gherkinit/status/1686620957836816384

#gme #gielda
  • 3
  • Odpowiedz