Wpis z mikrobloga

Takie pytanie. Za niedługo moja siostra ma 18 urodziny i wpadłem na pomysł, aby w prezencie podarować sadzonke jakiegoś drzewa, coby za kilkadziesiąt lat, dzięki odpoczynku w cieniu wyrośniętej rosliny móc wspólnie wrócić refleksją do naszej młodości.

Pytanie do wiary z #ogrodnictwo i kolegi @PawelW124: jakie ładne, długowieczne i łatwe w pielęgnacji drzewa wysadza się późnym sierpniem? Nie chce owocowych roślin, ale nie zamykam się wyłącznie na rodzime gatunki, choć uważam, że drzewo powinno być liściaste. Myślałem o lipie, tudzież o miłorzębie. Co polecacie? Jakiej wielkości powinna być taka sadzonka?
  • 10
  • Odpowiedz
jakie ładne, długowieczne i łatwe w pielęgnacji drzewa wysadza się późnym sierpniem?


@grap32: Z gołym korzeniem żadnych, w doniczce wszystkie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Lepiej jednak poczekać do jesieni z sadzeniem, teraz takie nowo posadzone to trzeba polewać cały czas
  • Odpowiedz
@grap32: Lipa jest długowieczna i kwitnie miododajnie ale często na dole pojawiają się odrosty które brzydko wyglądają i po odcięciu zaraz znowu odrastają.
Buk jest ładny i długowieczny,jego kora wygląda zupełnie inaczej niż w innych drzewach.
Wierzby są fajne jak ziemia nie jest sucha i słaba.
  • Odpowiedz
@grap32: na początek bym sprawdził jaką glebę tam masz, a może sam piasek i dopiero pod tym kątem typował drzewa.
Pomysły zacny, ale czy to drzewo tyle przetrwa, dość wątpliwe. Żadne drzewo, które pamiętam nie przetrwało 20 lat.
  • Odpowiedz
  • 0
@powsinogaszszlaja: Region to Kujawy (wg mapy strefa 6B). Na potencjalnym miejscu wysiewu znajduje się ziemia z lasu liściastego, przywieziona tam ponad 15 lat temu. Przez lata znajdował się w tamtym obszarze warzywniak, a obecnie od chyba 3 lat rośnie tam sobie samosiejka trawy, koniczyna, mlecze itp. Miejsce to jest dobrze nasłonecznione, choć od strony wschodniej znajduje się wysoki na 5 metrów budynek. Potencjalny skwer na wysiew znajduje się kilka metrów od
  • Odpowiedz
@grap32: W kolejności lub miks - moja propozycja.
Halezja/Ośnieża, Tulipanowiec, Platan, Grab,

Halezja jest wysokim krzewem, niskim drzewem, fajnie kwitnie, do 6 metrów wysokości, średnicy w zależności jak tniesz i prowadzisz do 2 metrów - dałbym jako uzupełnienie obok.
Tulipanowiec ładnie wygląda i ładnie kwitnie - ciekawe liście. Dorośnie do 20 metrów gdy ma dobrą ziemię, korona do 10 średnicy.
Platan - długowieczne drzewo sadzone na pamiątkę.
Grab - mój ulubiony
  • Odpowiedz
@grap32 patrząc, co tutaj poprzednicy wymienili to ja bym sadziła platana. To jest niesamowite drzewo, jego kory nie można pomylić z żadną inną. No i jest długowieczne (najstarszy szczeciński platan ma w zależności od źródeł 230-300 lat).
  • Odpowiedz