Wpis z mikrobloga

Czy ktoś ma pewność, czy za rok 2023 na koncie mieszkaniowym zostanie naliczona premia?

Art .14 ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe mówi:

1. Premia mieszkaniowa przysługuje, w przypadku gdy została naliczona co najmniej 3 razy, z pominięciem naliczenia za pierwszy rok kalendarzowy prowadzenia konta, jeżeli w roku tym konto było prowadzone przez okres krótszy niż 9 miesięcy.

2. Premia mieszkaniowa jest naliczana z dniem 15 marca roku następującego po roku kalendarzowym prowadzenia konta, za który jest naliczana, za każdy rok kalendarzowy prowadzenia konta, z pominięciem roku następującego po upływie 10 lat liczonych od dnia 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym zawarto umowę (...)

I wg mnie z tego wynika, że żeby nie stracić premii, to trzeba oszczędzać co najmniej przez 3 pełne lata kalendarzowe lub w pierwszym roku co najmniej 9 miesięcy oraz kolejne 2 pełne.

Natomiast już w dwu artykułach przeczytałem, że skoro w 2023 roku nie da się oszczędzać przez co najmniej 9 miesięcy (bo konto można zakładać od lipca), to za bieżący rok premia nie przysługuje. Moim zdaniem źle interpretują "z pominięciem", bo odnosi się to do minimalnego okresu oszczędzania, a nie naliczenia premii.

Mam nadzieję, że ktoś mnie zrozumie i może odpowie xd

#nieruchomosci #kredyt2procent - bo to ta sama ustawa #kontomieszkaniowe #oszczedzanie #inwestycje
  • 15
  • Odpowiedz
  • 0
@mariusz5891: @DiMaria

Dla mnie to było jasne, ale w: https://businessinsider.com.pl/prawo/konto-mieszkaniowe-z-premia-im-sie-to-oplaca-sprawdz-czy-tobie-tez/ze7t7ss

piszą tak:
"Po drugie premia mieszkaniowa przysługuje, w przypadku gdy została naliczona co najmniej trzy razy, z pominięciem naliczenia za pierwszy rok kalendarzowy prowadzenia konta, jeżeli w roku tym konto było prowadzone przez okres krótszy niż dziewięć miesięcy.

Czyli, jeśli ktoś założył konto w 2023 r., to za ten rok premii nie otrzyma. Dostanie ją dopiero za 2024 r. i kolejne.
  • Odpowiedz
@Zakrentas:

Tak, widziałem to w każdym artykule o koncie mieszkaniowym.

Natomiast zapis, który cytujesz:

'1. Oszczędzający ma prawo do premii mieszkaniowej, jeśli została ona naliczona co najmniej 3 razy,
z pominięciem naliczenia za pierwszy rok kalendarzowy prowadzenia konta, jeżeli w roku tym
konto było prowadzone przez okres krótszy niż 9 miesięcy.'

Rozumiem to w taki sposób, że premia zostanie naliczona za 2023 rok, ale jeszcze co najmniej premie za 2024, 2025
  • Odpowiedz
  • 2
@DiMaria @icecron @MrK933
Na stronie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych interpretacja wypłaty premii za 2023 już jest w porządku xd wygląda na to, że Pani z Business Insidera coś palnęła, a reszta odpisywała. Albo palnął ktos inny, a ona przepisała :p

https://www.sii.org.pl/16542/edukacja/abc-inwestora/konto-mieszkaniowe-czy-warto-warunki-oprocentowanie-premia-mieszkaniowa-wyliczenia-poradnik.html

"Dla kont założonych w 2023 roku premia zostanie naliczona pod koniec roku, jednak oszczędzać trzeba będzie także w 2024, 2025 i 2026, aby móc uzyskać wypłatę premii".

Tu też jest pewna nieścisłość,
  • Odpowiedz
  • 0
@Szczesliwy_chlopiec_z_GULAGU: nie do końca wiem, o co Ci chodzi. Do 10 marca BGK publikuje wartość wskaźnika premii (inflacji lub wzrostu cen m2 lokali), a 15 marca bank wypłaca premię naliczoną za poprzedni rok kalendarzowy. W kontekście wpłat "marzec" nie pada w ustawie.
  • Odpowiedz
@Zakrentas to w takim razie dlaczego banki podają, że:
Jak długo mogę mieć Konto Mieszkaniowe?

Konto możesz prowadzić do 31 marca roku, który nastąpi po upływie 10 lat od otwarcia konta. 

Przykład:

Jeżeli masz otwarte konto 20 sierpnia 2023 r., możesz je prowadzić do 31 marca 2034 r. 

Pierwszą premię naliczamy 15 marca rok po otwarciu Konta Mieszkaniowego
Dodatkowe pieniądze otrzymasz za każdy rok prowadzenia konta – przez 10 lat liczonych od
  • Odpowiedz
  • 1
@Szczesliwy_chlopiec_z_GULAGU:
To, co przytoczyłeś odnosi się do okresu, w którym możesz mieć konto mieszkaniowe, potem po prostu będzie ono przekształcone w lokatę mieszkaniową zgodnie z art. 7 ustawy.

"Premia mieszkaniowa jest naliczana z dniem 15 marca roku następującego po roku kalendarzowym prowadzenia konta, za który jest naliczana, za każdy rok kalendarzowy prowadzenia konta, z pominięciem roku następującego po upływie 10 lat liczonych od dnia 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym zawarto
  • Odpowiedz
"Dla kont założonych w 2023 roku premia zostanie naliczona pod koniec roku, jednak oszczędzać trzeba będzie także w 2024, 2025 i 2026, aby móc uzyskać wypłatę premii".


@Zakrentas: czyli wynika na to, ze dopiero w 2027 się zaliczą te 3 lata nawet jakby ktoś teraz zalozyl te konto
  • Odpowiedz