Wpis z mikrobloga

Została mi po dziadku poziomica. Pewnie jest to przysłowiowy "słoik ze śrubkami", ale mimo wszystko chciałbym się dowiedzieć o niej czegoś więcej. Pamiętam, że jak byłem mały to dziadek powiedział mi, że jest wykonana z drewna okrętowego. Wtedy łyknąłem to jak Mirek baita. Ale kto wie? Może jednak ktoś będzie w stanie nakierować mnie ile to może mieć lat? Gdzie wyprodukowano? Ma jakąś wartość materialną? Czy takie coś można oddać do renowacji, a jeżeli tak to gdzie?

Nabita tabliczka w języku niemieckim. To co udało mi się rozszyfrować:
Teakin
Nordpol
Shutz marke
Urlichs(...)arke

Pewnie po oczyszczeniu byłoby można odczytać coś więcej, ale amatorskim podejściem nie chcę jej zniszczyć bardziej niż jest. Ktoś jest w stanie pomóc?

Dodatkowe zdjęcia w komentarzach.

#historia #artefakty #starerzeczy #budownictwo #budujzwykopem
Whys - Została mi po dziadku poziomica. Pewnie jest to przysłowiowy "słoik ze śrubkam...

źródło: 1

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
@Whys:
tabliczkę przemyj octem, metalu nie zniszczy, a rozpuści 'kamień', bo na to to wygląda
po podłodze zaryzykuję stwierdzenie, że sprzedaż tego kawałka drewna nie jest ci potrzebna do przetrwania, więc masz fajną pamiątkę, którą w zasadzie przy jakimś pomyślunku można wpasować gdzieś jako ozdobę, zazdro (pamiątki)
  • Odpowiedz
@Whys: No co, niemiecka przedwojenna poziomica, posiada schutz marke, tj. znak handlowy.
Warte tyle co nic, parę złotych, nie ma chętnych na takie rzeczy.
Poprawna konserwacja drewna trochę kosztuje i mija się to z celem bo koszta nie są adekwatne do wartości (usunięcie zanieczyszczeń biologicznych, grzybków, itp.) Ja bym zostawi jak jest, byle leżała w warunkach domowych.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 1
@mirabelka2137: Przemyję octem. Dzięki za wskazówkę. Chyba przeceniasz te panele z Castoramy :)

@Vadzior Czyli to znak handlowy. Już wiem coś więcej. Dzięki.

Ogólnie nie zamierzam sprzedawać. Dobrze jest znać wartość. Ot tak, po prostu.
  • Odpowiedz
Chyba przeceniasz te panele z Castoramy :)


@Whys: masz podłogę w domu = nie potrzebujesz handlować jakimiś artefaktami żeby przeżyć( ͡° ͜ʖ ͡°)

wrzuć zdjęcie i zawołaj, jeżeli zdecydujesz się ogarnąć tą tabliczkę albo całość
  • Odpowiedz