Wpis z mikrobloga

Nie wiem czy wiecie, ale na Google maps w końcu dodali Niemcy.

Za każdym razem jak jadę do rodziny do Niemiec i patrzę na zdjęcia niemieckich miasteczek i potem czytam wykopowych ekspertów piszących o PIĘKNYCH polskich miastach (w sensie na przykład Wrocław xD) to zastanawiam się, czy to jest jakiś punkt narodowej dumy, że mamy takie uwielbienie brzydoty i bezguścia?
Polecam popatrzeć na zadupia w dawnym DDR, jakieś Gównoburgi na jakimś Pomorzu Przednim, Saksonii czy Brandenburgii. Na takie miasteczka, które na standardy Niemiec to zagłębia biedy z których kto mógł ten #!$%@?ł... A jednak pomimo tego, że to zagłębia biedy to domki ładne, schludne, porządek urbanistyczny i podobny styl.

A w Polsce? W Polsce pod tym względem to jak mówił Testo - jak w lesie xD
- centra większości polskich miast to gównokamienice, które zostały na szybko opędzlowane styropianem i pomalowane najgorszym kolorem typu matowy róż czy pistacjowa zieleń
- urywające się chodniki czy drogi dla rowerów, wchodzisz na dany chodnik i nagle nie możesz przejść dalej xD
- stare osiedla domków to w 90% PRLowska kostka, ewentualnie jakieś próchno pamiętające czasy przedwojenne, rozbudowywane i naprawiane 100 razy, byleby się trzymało
- zaniedbane podwórka, chwasty, graty
- nowe budownictwo budowane jeszcze bardziej gównianie niż w PRLu, albo gówniane szeregówki, albo domy typu kopiuj-wklej
- te gównodomki oczywiście na zabudowie łanowej ciągnącej się kilometrem, bo oczywiście deweloper kupił długi pas ziemi od rolasa xD Przez to polska wieś ma 10 kilometrów kwadratowych, w tym kilometr szerokości i 10 kilometrów długości xD
- podwórka w nowym budownictwie to trawa + tuje, bo tanie w utrzymaniu i sąsiad nie patrzy przez płot
- wszędzie graty, porozjeżdżane trawniki
- ból dupy o betonowe rynki i jednoczesny ból dupy o trawniki zamiast parkingów

Oczywiście wszystko to w dowolnym stylu architektonicznym. Jest starówka i nagle JEB, obrzydliwe paskudztwo PRLowskiego modernizmu, bo towarzysz Wiesław nie wiedział co lepszego wrzucić w pustą działkę.

Polska ma 999999 zalet, ale zabudowa i podejście do architektury i estetyki zdecydowanie nie jest zaletą

((a bloki pod murami zamku w Malborku najlepsze xDDD))

#polska #niemcy #googlemaps
niochland - Nie wiem czy wiecie, ale na Google maps w końcu dodali Niemcy.

Za każdym...

źródło: dojcze

Pobierz
  • 10
@niochland: Zjeździłem trochę Meklemburgię (która, jak powiedziałeś, jest odpowiednikiem Podkarpacia w pl albo nawet myślę że gorzej - Missisipi w USA, kto mógł to się zawinął stamtąd).
Potwierdzam w 100%. Porządek urbanistyczny, nie tylko w Rostock czy Stralsund, ale też w takich dziurach jak Herringsdorf, Greifswald czy Anklam.

Widać że tam naprawdę planują miasta, mają porządek urbanistyczny, mają też jakieś wytyczne dot widoczności reklam czy generalnie zabudowy. I to nawet w
@niochland Ja ci powiem ze najprostrzy przykład tego że miastecka niemieckie wyglądają lepiej od Polski masz na kładce z Zgorzelca do Görlitz. Po polskiej stronie domy niedawno wyremontowane żeby nie było ale kilka z odpadnietymi wielkimi płytami z tynku wyglądające jakby się miały #!$%@?ć od jebniecia z piąchy xD. A strona niemiecka kamienice ładne i wszystko zadbane. Plus z Görlitz widać te #!$%@? z wielkiej płyty i #!$%@? teraz sobie pomysł idziesz
@niochland: 15 lat temu wszyscy politycy zajmowali się mapami google. były dyskusje w parlamencie, protesty. wymyślali opłaty. mineło 15 lat. google spokojnie zrobiło zdjęcia, opublikowało. nikogo to nie obchodzi.
@Riquele: Drezno czy Kolonia zostały fatalnie odbudowane po wojnie. Polskie miasta typu Wrocław mają więcej dbałości o historyczny wygląd. Co do małych miast, to kto miał tego pilnować, za co?