Wpis z mikrobloga

Chciałbym rozszerzyć swoją bazę "domową" narzędzi.
Czym różni się piła tarczowa od zagłębiarki?
Panuję wykonać drewniany taras i chciałem kupić zwykłą piłę tarczową ale widzę sporo zagłębiarek z listwami.
Wiem, że zagłębiarką przytnę płytę meblową dokładnie, wykonam też cięcie wgłębne ale czy wykonam też prace dedykowane dla piły tarczowej np. cięcie desek bez listwy itp?
Kupując zagłębiarkę to tak jakby kupić piłę tarczową premium czy to dwa różne i wykluczające się narzędzia?
#budujzwykopem #majsterkowanie #narzedzia #budownictwo
  • 12
  • Odpowiedz
@WiewiurPL:
"Zagłębiarka, tak jak pilarka, wykorzystuje piłę, jako główne narzędzie pracy. Jednak to, co ją wyróżnia, to możliwość rozpoczęcia cięcia w dowolnym miejscu materiału, a nie od krawędzi, tak, jak w przypadku pilarek tarczowych"

Krótko mówiąc, zagłebiarka to taka piła tarczowa , która ma domyślnie schowaną tarcze i musisz przyłożyć i docisnąć żeby zaczęła ciąć.
Taka właśnie pilarka premium z dodatkową opcją.
  • Odpowiedz
@WiewiurPL:
1. Zagłębiarka to piła tarczowa którą możesz w dowolnym momencie cięcia zagłębić albo podnieść i przestać ciąć
2. Zagłębiarki są zrobione w ten sposób, że możesz je mocować w listwach prowadzących i robić w łatwy sposób bardzo proste cięcia
3. Przez to, że zagłębiarka domyślnie ma ostrze schowane jest bezpieczniejsza

Co do punktu 2 to są specjalne mocowania pozwalające na używanie pił tarczowych w
  • Odpowiedz
@WiewiurPL: @lobo
ja bym w sumie sklasyfikował te dwa produkty jako:
pilarka - podręczne narzędzie do zgrubnego cięcia
zagłębiarka - narzędzie do bardziej profesjonalnej, dokładniejszej pracy.

Tak naprawdę dobrze jest mieć oba. Bo jakieś deski itp łatwiej i szybciej zrobisz pilarką natomiast meble już lepiej mieć zagłębiarkę.
Deska tarasowa to zadanie dla obu, chyba, że będziesz ciął wzdłuż to wtedy potrzebujesz pilarkę z prowadnicą.
  • Odpowiedz
@WiewiurPL: ogólnie jeszcze warto dodać piłą tniesz jak nie potrzeba dokładności a czy coś będzie 2-3mm krótsze czy dłuższe niema znaczenia tak samo jak uszkodzone krawędzie, jak chcesz dokładnie i rowniotko to idzie zagłebiarka z szyną
  • Odpowiedz
  • 0
@ksiak: @marcin-el-mops no tak wiem, że piłą szybciej przetnę ale w takiej amatorskiej ilości to chyba zagłębiarką też dam radę.
TZN chciałbym kupić jedno narzędzie które i tak pewnie będzie więcej leżeć niż pracować więc z tego co zrozumiałem lepiej kupić zagłębiarke.
Da się nią przeciąć deski bez listwy prawda?
  • Odpowiedz
  • 0
@ksiak: dzięki za filmik. Wniosek autora jak i mój jest aby kupić zwykłą tarczową i do niej dorobić samemu listwę. I chyba tak zrobię jeśli różnica cenowa pomiędzy nimi będzie duża.
  • Odpowiedz
@WiewiurPL: możesz zawsze kupić używki. Makita sp6000j jest dostępna w używkach a i nowa nie jest super droga. Mowa oczywiście o wersji na kablu.
Chociaż na zewnątrz to ja bym brał akumulatorową na 36V minimum.
  • Odpowiedz