Wpis z mikrobloga

BBN ogłosiło "doktrynę Komorowskiego". Mniej misji zagranicznych, Polska ma się bronić

Bezpieczeństwo wewnętrzne kraju, w tym jego obrona, jest ważniejsze od zaangażowania zewnętrznego - wynika z "doktryny Komorowskiego", dotyczącej strategii bezpieczeństwa państwa, ogłoszonej przez prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/bbn-oglosilo-doktryne-komorowskiego-mniej-misji-zagranicznych-polska-ma-sie-bronic,399560.html

Główne założenia:

1. Należy przenieść strategiczne priorytety Rzeczypospolitej Polskiej z udziału w misjach ekspedycyjnych na zadania związane z zapewnianiem bezpośredniego bezpieczeństwa, w tym obrony, państwa.

2. Własny potencjał obronny stanowi podstawowy filar oraz gwarancję naszego bezpieczeństwa.

3. Polską specjalizacją w NATO i UE powinny być także, obok zdolności do obrony terytorium, zdolności „przeciwzaskoczeniowe”, konieczne zwłaszcza w sytuacjach trudnokonsensusowych.

4. Polska powinna umacniać swoją podmiotowość strategiczną na arenie międzynarodowej, aktywnie uczestnicząc w funkcjonowaniu organizacji międzynarodowych i ich kształtowaniu stosownie do własnych interesów strategicznych.

http://www.bbn.gov.pl/pl/wydarzenia/5226,Doktryna-Komorowskiego-zalozenia.html

#baron24 #wojsko #bezpieczenstwo #narodowe #polska
BaronAlvon_PuciPusia - BBN ogłosiło "doktrynę Komorowskiego". Mniej misji zagraniczny...

źródło: comment_uIAtXuwDdDQUG7oLH8WWIbGhm63xQCvd.jpg

Pobierz
  • 6
1. Należy przenieść strategiczne priorytety Rzeczypospolitej Polskiej z udziału w misjach ekspedycyjnych na zadania związane z zapewnianiem bezpośredniego bezpieczeństwa, w tym obrony, państwa.


@Baron_Al_von_PuciPusia: z tym punktem jak najbardziej się zgadzam, myślę, że ponad dekada intensywnego i dużego udziału w misjach zagranicznych (jak na nasz kraj), daje nam sporo nowego doświadczenia i dalszy tak intensywny udział nic nie zmieni poza wydawaniem większych kwot na misje ekspedycyjne. To czy wojskowi dobrze spożytkuję
@willard: Nowomowa daje szersze pole do interpretacji.

Patrząc na dalszy fragment można to interpretować jako zwalczanie aktów terroryzmu, cyber-terroryzmu, ale także przeciwdziałanie wywieraniu presji polityczno-ekonomicznych na nasze państwo czy też w odniesieniu do obrony powietrznej/przeciwrakietowej mogą to być działanie przeciw sytuacjom takim jak prowokacje ze strony lotnictwa obcego państwa czy wywieraniu presji przez użycie środków rakietowych. Ostatecznie może chodzić o możliwość szybkiej reakcji na naruszenie granic naszego państwa.
@willard: Rozwinięcie myśli:

Jak już wspomniałem, dziś nie musimy już wystawiać tak licznej armii, jaką planowano mobilizować w czasie Zimnej Wojny. Nie potrzebujemy ponad 900 tysięcy żołnierzy. Samodzielne działania będą dotyczyć raczej konfliktów lokalnych, gwałtownych w przebiegu, ale stosunkowo krótkotrwałych. Najbardziej prawdopodobne, i jednocześnie wymagające, są zagrożenia "aterytorialne", selektywne, punktowe, których celem jest nie opanowanie terytorium, lecz samo zadanie strat. Stwarzają one sytuacje, w których może być trudno o konsensus sojuszniczy
@Baron_Al_von_PuciPusia: Z tego co tam piszą wynika, że powinniśmy być przygotowani do akcji przeciwdywersyjnych, tylko ktoś lubi lać wodę. Projekcja siły - raczej nie, jeśli chcianoby to robić to musielibyśmy mieć jej projektory ;) a z tymi tak średnio - vide ostatnia decyzja o OP bez rakiet dalekiego zasięgu.

A brak zainteresowania BBN w większym udziale szerokich mas społeczeństwa w systemie obronnym mnie smuci, jestem zwolennikiem powstania poważnych sił OT.