Wpis z mikrobloga

#laravel #php #ubuntu
Mam problem a google, chatgpt i stackoverflow mi nie pomaga. Robię zadanie z laravela które zleciła mi firma ale nie zrobiłem go na czas i termin minął pół roku temu xD i teraz próbuję zrobić te zadanie w celu przećwiczenia i odmienienia swojego losu na lepsze.
Mój problem to:
Ma ktoś jakąś dokumentacje albo podpowie mi jakie uprawnienia nadać użytkownikowi w ubuntu na wsl2 w windows11 żeby mógł rozwiązać zadanie z laravela?
  • 15
@Ysior: @MacDada z czego to rozumiem to uprawnienia 777 to są uprawnienia pliku kto może odczytać, zapisać i eksekutować. ale jest jeszcze uprawnienia użytkownika. to nie lepiej użytkownikowi dać uprawnienia do robienia wszystkiego zamiast plikowi?
@massejferguson: Co do zasady 777 to raczej nie jest dobry pomysł – bo tak jak słusznie zauważyłeś, daje to uprawnienia do robienia „czegokolwiek” „komukolwiek”.

Ale na środowisku developerskim, Twoim lokalnym komputerze, raczej nie ma to znaczenia. Przecież sam sobie włamów robić nie będziesz. Nawet jak narobisz sobie przypadkiem syfu, to wielkiej szkody nie będzie (nie powinno być).

Co innego „na produkcji”, ale tutaj to już trzeba doczytać z dokumentacji jak rekomendują
@massejferguson

Nie, nie lepiej. Po to masz super admina żeby on miał dostepy do wszystkiego. Służy to do tego żebyś zwykłym userem niechcący nie wywalił sobie istotnych plików. Dlatego też zawsze po Sudo należy podać hasło. I dlatego też np homebrew nie bardzo lubi się z Sudo - bo możliwe że napisał by coś ważnego albo wywalił.

Użyj komendy chmod 777 na tym pliku co jest problematyczny i tyle.

Na przyszłość, skoro
@MacDada: @Ysior widzę że zdania są trochę podzielone.

@Ysior problem jest taki że ja nie znam żadnego seniora który mógłby mi podpowiedzieć. i teraz błądzę po omacku jak zrobić/naprawić tą apkę bo coś czuję że będę ją robił chyba jeszcze z rok czyli łącznie jedno zadanie będę robił już rok i 6 misięcy xD
@massejferguson

Z tym seniorem to tak na przyszłość jak zaczniesz pracę. Ja podobnie jak @MacDada Windowsa nie mam od lat, więc z wls ciężko mi cokolwiek doradzić.
Napewno nie korzystaj z gpt jak nie wiesz czego szukasz, bo on straszne bzdury lubić wypluć.

Ja na twoim miejscu skopiował bym cały kod co napisałeś, i krok po kroku z jakimś poradnikiem postawił od zera tego wls.
Ja z tym miałem styczność lata temu
w sumie to z ciekawości. Dlaczego plujesz na larve?


@Ysior: jest tego troche… zacznijmy od tego, ze "fasady" z larwy to zbałamucenie wzorca "fasada", przelećmy przez zadufanego w sobie twórce, Otwella, przejdźmy obojętnie na walanie wszędzie statykami, zwiążmy się z ORMem Active Record… albo w sumie wróćmy do początku jak to Symfony 2 wprowadziło nas w 21. wiek, ale "artisans" wzięli go za podstawę i postanowili nas uwstecznić do czasów kiedy
@MacDada ciężko się nie zgodzić, ale wydaje mi się że zawsze podejście trochę wyżej poziomowe ma swoich przeciwników wśród ludzi którzy doskonale znają podstawy.
Na pewno laravel ma dużo niższy próg wejścia i takiemu zielonemu jest dużo łatwiej napisać apke.
A artisan cóż. Nigdy mi jakoś nie przeszkadzał. Terminalem chyba każdy umie się posługiwać to co za problem z poleceniami?
Wspominasz Kohana, to domyslam się że już dobrych 20 lat w zawodzie