Wpis z mikrobloga

Myślicie, że jest szansa na skok wzrostu w wieku 22 lat? (dokładnie 22 lata i leci czwarty miesiąc).
Uwaga wpis dość długi, ale wzrost w mojej rodzinie może być istotny w odpowiedzi.
Mam 167-168 cm wzrostu, taki sam jak w wieku 16-17 lat. Jestem astmatykiem.
W wieku około 19 lat u lekarza wyszło 169 cm, więc może miarka w domu jest przekłamana.
W wieku 14 lat miałem 154 cm i całe życie byłem szczupły, z epizodami niedowagi i chwilową lekką anemię. Jako dziecko i nastolatek bardzo mało jadłem, za to opychałem się słodyczami.
Wzrost rodziców: tata 164 cm, mama 157 cm.
Teraz taka uwaga, bo niby z niskimi rodzicami nie ma co liczyć na bycie wysokim ale jest plot twist. Dosłownie każdy z pokolenia rodziców w mojej rodzinie - ciocie, wujkowie są niscy - faceci - 162 - 170 cm, kobiety 157 - 165 cm za to ich synowie są zawsze wysocy.
Więc mój starszy brat ma 184 cm, kuzyn 184+ cm, drugi kuzyn 190 cm, kolejny 180+, najwyższy kuzyn miał hamowany wzrost operacyjnie i ma ponad 190 cm. Nawet kuzyn mający rodziców podobnego wzrostu co moi (tata nawet niższy niż mój), jest jakoś o pół głowy wyższy.
Co więcej wyglądam dosłownie jak klon starszego brata - twarz i proporcje, tylko różnica wzrostu ogromna.
Dodatkowo mam proporcje wysokiego szczupłego faceta (m.in. dość długie nogi jak na mój wzrost).
Ludzie rosną jeszcze sporo po 17-tym roku życia, a nawet mają skoki wzrostu w wieku 19 lat. Dlaczego ja tak nie miałem? Czy jest szansa, że u mnie to się tak opóźniło?
Teoretycznie, jeśli w genach miałem więcej np. 180 cm, to nawet w takim wieku mógłbym jeszcze podskoczyć czy już całkowicie za późno?
Albo czy da się aż tak skopać wzrost przez swoją dietę w wieku nastoletnim?
Jak macie jakieś historie w swojej rodzinie, że ktoś urósł w podobnym wieku, po długim okresie bez rośnięcia to podzielcie się :)
#wzrost #przegryw
  • 10
  • Odpowiedz
@avvgg generalnie ludzie przestaja rosnac w wieku 17-18 roku. Niewielka grupa rosnie do 20 roku. Nie wiem czy na swiecie istnieje ktos, kto nie ma jakiejs rzadkiej choroby genetycznej i rosnie po 22 roku zycia, wydaje sie to byc niemozliwe lub ekstremalnie malo prawdopodobne.
  • Odpowiedz
@avvgg ogólnie to maxa osiągniesz między 20-24 rokiem życia, ale nie liczyłbym na mega boosta. Ja w wieku 13 lat miałem 183 cm wzrostu. W wieku 19 lat 202 cm, a ostatecznie jakoś w Twoim wieku 207cm i tak zostało do dziś.

Takie geny. W rodzinie kobiety niskie po 160-170 cm, a mężczyźni średnio mają te 190cm.
  • Odpowiedz
  • 0
W wieku 19 lat 202 cm, a ostatecznie jakoś w Twoim wieku 207cm i tak zostało do dziś.

no to urosłeś 5 cm po 19 roku życia, ja nic, chyba że kilka milimetrów. U mnie już każdy centymetr różnicy jest na wagę złota...

Późno zacząłem coś rosnąć. Rówieśnicy mieli skoki między 6 kl a 1 gim, potem 1 a 2 gim, a ja dopiero tak w 3-ciej gimnazjum jakoś przyspieszyłem.
Sporo się osób chwali, że od 16 roku życia do 19 nic nie rośli, a potem był boost w wieku 19 lat i podskoczyli nawet 10 cm.
Dlatego jeszcze resztki nadziei miałem, że mam jakieś opóźnienie wzrostu jak w gimnazjum, ale jednak 22 lata na karku to echh...
  • Odpowiedz
Albo czy da się aż tak skopać wzrost przez swoją dietę w wieku nastoletnim?


@avvgg:

Niskorosłość jest zaburzeniem wzrastania, które zależne jest od czynników genetycznych, metabolicznych i
  • Odpowiedz