Wpis z mikrobloga

Okazuje się, że nie Polska pierwsza ma problem ze ściągalnością abonamentu RTV. Wielka Brytania przerabiała to tuż po wojnie, tylko niestety nie mieli tam naszych specjalistów, którzy by wpadli na pomysł wysyłania na przeszpiegi listonoszy, czy opierania akcji na donosach, Brytyjczycy postawili na technikę.
Na zdjęciu specjalny samochód do namierzania pracujących odbiorników telewizyjnych, ten zdaje się wykrywał fale EM emitowane przez heterodynę odbiornika, ale poniższy artykuł z wikipedii podaje, że były i takie wykrywające emisje od odchylania poziomego.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/TV_detector_van?fbclid=IwAR2_1l_9X7JlHRNQPe4WmbppxZ7xwYcaZAxieNJFQOVZwzEu928GcXxxsh4

#elektronika #telewizja #abonamentrtv #ciekawostki #technika
JarekP - Okazuje się, że nie Polska pierwsza ma problem ze ściągalnością abonamentu R...

źródło: 359514194_223994723931052_5542671251642348935_n

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
@Jarek_P: kiedyś miałem mini zawał serca jak pod oknem zaparkował mi bus z napisem "INSPEKCJA TELEWIZYJNA"
dalej było "SIECI KANALIZCYJNEJ" ale tego już nie widziałem ;-)
  • Odpowiedz
@Jarek_P: odbiorniki heterodynowe syfią niesamowicie w swoim otoczeniu
Samo wykrycie częstotliwości pośredniej nie jest niczym trudnym a telewizor to nic innego jak takie duże radio
chociaż jak się wykryje odchylanie poziome jest łatwiejsze do detekcji bo to 15.625 kHz, natomiast posrednia to 38 MHz
  • Odpowiedz
  • 1
odchylanie poziome jest łatwiejsze do detekcji bo to 15.625 kHz, natomiast posrednia to 38 MHz


@elektryczny_mariusz: odbiór fal na takich niskich częstotliwościach wymaga jebitnej anteny (na tej wiki coś piszą, że to była antena magnetyczna, normalna elektryczna musiałaby być ogromna), więc myślę, że używali tego bardziej z uwagi na moc nadawania - heterodyna to maleńki generatorek produkująca mizerny sygnał, który dodatkowo jeszcze jest ekranowany, natomiast układ odchylania poziomego to najbardziej energochłonny
  • Odpowiedz