Wpis z mikrobloga

Typ co nawypisywał to głowa mała. @IIWSwKolorze1939-45 xD
https://www.facebook.com/photo/?fbid=688048056669412&set=a.498821892116131

Skomentuję jeden podpunkt z tego postu,podejrzewam że wszystkie inne podpunkty są równie dobrymi manipulacjami, więc:

5) ''Bandera nie miał nic wspólnego z Wołyniem, bo był więźniem i NIE WIEDZIAŁ o Wołyniu''

''Argument'' trącający ''trochę'' Holocaustem i Hynkelem, prawda?

Znowu półprawda. Owszem, Bandera był więźniem KL Sachsenhausen od lipca 1941 roku, gdy Niemcy rozpędzili rząd Jarosława Stećki we Lwowie (o czym pisałem, link w komentarzu). Nie zmienia to faktu, że zanim Niemcy ich aresztowali, to podległe im oddziały (milicja ukraińska, grupy marszowe OUN, bataliony ''Nachtigall'' i ''Roland'') były odpowiedzialne za liczne zbrodnie na Polakach i Żydach w ciągu zaledwie dwóch tygodni latem 1941 roku (na czele z pogromem lwowskim).


Jakie zbrodnie to były dokładnie? Jakieś źródło? Tło historyczne? Na czym one polegały, gdzie, na kim, po co? Na jakiej podstawie zostało to napisane?

Program „Walka i działalność OUN w czasie wojny” z maja 1941 roku, podpisany przez m.in. Banderę:

„Mniejszości narodowe dzielą się na:

a) przyjazne nam, to znaczy członkowie wszystkich ujarzmionych narodów;

b) wrogie nam, Moskale, Polacy, Żydzi;

a) mające jednakowe prawa z Ukraińcami, oni mogą wrócić do swojej ojczyzny.

b) niszczone w walce, oprócz tych którzy przestrzegają porządku: przesiedlenie na ich ziemie, niszczyć przede wszystkim inteligencję, której nie wolno dopuszczać do jakichkolwiek państwowych instytucji, w ogóle należy uczynić niemożliwym pojawienie się inteligencji, to jest uniemożliwić dostęp do szkół, itd.”


Gdzie jest tutaj napisane, aby wymordować całą ludność?

Siedząc w niemieckim obozie Bandera popierał niemieckie ludobójstwo na Żydach. Za rzeź Polaków odpowiadali najbliżsi współpracownicy Bandery: Roman Szuchewycz i Mykoła Łebed.


A gdzie Dymytro Klaczkiwski? Ten który bezpośrednio wydał rozkaz mordowania? To się nazywa przygotowanie? xD
Ty nie jesteś poważny.
A gdzie Wasyl Iwachow i Iwan Łytwynczuk? Czy ty cokolwiek wiesz o tych wydarzeniach?
I jaki Mykoła Łebed? Kto to był?
Łebed to była jedyna osoba, która była wstanie tej rzezi zapobiec, ale zgadnij co się z nim stało, odwołano go z stanowiska.

Fakt ten potwierdził dowódca okręgu „Turiw” Jurij Stelmaszczuk ps. „Rudyj” w zeznaniach po wojnie złożonych wobec NKWD po aresztowaniu:


W czerwcu 1943 roku spotkałem się w lesie kołkowskim z Kłymem Sawurem oraz z zastępcą przedstawiciela sztabu głównego Andruszczenką. Sawur dał mi rozkaz wymordowania wszystkich Polaków w okręgu kowelskim. [...] Nie miałem prawa nie wykonać rozkazu, zaś na wykonanie nie pozwalały mi osobiste przekonania. Zwróciłem się do Andruszczenki, który powiedział mi, że jest to polecenie nie z centrum, że jest to przekręcenie w terenie[28]


Stelmaszczuk próbował się odwołać do Mykoły Łebedia w piśmie datowanym 24 czerwca 1943, lecz ten był już wówczas odwołany z funkcji p.o. prowidnyka OUN-B.

Druże Ruban! Przekazuję do waszej wiadomości, że w czerwcu 1943 r. przedstawiciel centralnego Prowodu – dowódca UPA – „Piwnicz” „Kłym Sawur” przekazał mi tajną dyrektywę w sprawie całkowitej- powszechnej, fizycznej likwidacji ludności polskiej[28]


https://pl.wikipedia.org/wiki/Rze%C5%BA_wo%C5%82y%C5%84ska

Znowu sam półprawdy produkujesz.

W czasie pobytu w obozie Bandera utrzymywał kontakt z OUN-B i UPA za pośrednictwem kurierów. Jego pobyt w obozie można określić tylko jako luksusowy - miał dostęp do gazet, radia i gości. Nigdy nie potępił tego ludobójstwa - ani w 1943 roku, ani nigdy później, chociaż z pewnością o nim wiedział. Nigdy nie nakazał też go wstrzymać, chociaż trwało ono jeszcze przez ponad pół roku po jego wypuszczeniu we wrześniu 1944 r.


Kontakt był kontrolowany przez władze więzienne i był wykonywany za pośrednictwem jego żony a nie kurierów. Pokaż dowód na to, że rozkazy wydawał z obozu, nie mógł.
Jakie luksusowe warunki? xD
To było więzienie Sachsenhausen dla więźniów politycznych, w którym trzymano również Polaków i tam ginęli ludzie, no warunku po wuju luksoswe, nie wstyd ci tak manipulować co?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sachsenhausen_(KL)

Wśród wybitnych ludzi polskiej nauki, którzy zostali zamordowani lub zmarli w wyniku ciężkich warunków obozowych, byli m.in.:


Jak pisał o nim jego wybitny biograf, Grzegorz Rossoliński-Liebe:

„Mordowanie Polaków najpierw na Wołyniu, a później w Galicji Wschodniej przez nacjonalistów służących w UPA w żadnym stopniu nie zaprzeczało temu, jak Bandera wyobrażał sobie wolną Ukrainę.”


Tymczasem w dokumencie, który cytujesz nie pisze nic o mordowaniu Polaków, tylko przesiedleniach.

Terror był codziennym narzędziem Bandery w walce o władzę. Już po wojnie Bandera popierał mordowanie Ukraińców nieprzychylnych UPA, kontynuowanie walki, choć wiadomo było, że UPA ponosi zbyt duże straty i dalsza walka szkodzi samym Ukraińcom, a nawet planował użycie bomby atomowej na Ukrainie w przewidywanej III wojnie światowej, byleby odzyskać władzę.


No to teraz to już sci-fiction gościu.
Wysryw bez żadnych źródeł, bez dowodów, bez niczego.

#ukraina #wolyn #bandera #historia #neuropa #russiahateclub
  • 4
@BayzedMan: tak tak, fejk na fejku i fejk pogania na szczęście czysta jak łza Ukraina jest naszym ostatnim bastionem historycznej prawdy gdzie nazistowscy kolaboranci, zbrodniarze wojenni i ludobójcy są potępion po wsze czasy... a nie momencik, pokiełbasiło mi się, chciałem napisać gdzie nazistowscy kolaboranci, zbrodniarze wojenni i ludobójcy są nazywani bohaterami ()