Wpis z mikrobloga

#swiatlowody #swiatlowod #internet

Mirki, mam taki temat i nie wiem jak to zweryfikować.

Mam dom w budowie, na wsi. Dom jeszcze w budowie, ale myślę że za miesiąc już będzie oficjalnie odebrany do użytku.

Ponad 2 lata temu dowiedziałem się, że u mnie na ulicy mają ciągnąć światłowód. Zacząłem drążyć temat i okazało się że domy na mojej ulicy są przewidziane do podłączenia, ale mój już nie. Zgłaszałem chęć podłączenia ponad 2 lata temu, rok temu, pół roku temu poprzez stronę "getfibre.pl"

Nikt się do mnie nie odezwał przez ten czas, światłowód położyli z pół roku temu. Monterzy mówili że oni nic nie mogą zrobić, ale że nie będzie problemu się podłączyć. Próbowałem się jakoś z nimi ekhm... "dogadać" ale kompletnie nie wykazywali chęci. Mój adres do tej pory nie widnieje jako objęty zasięgiem sieci. Domy sąsiadów widnieją, niektórzy już nawet korzystają. Mój dom jest pierwszy na ulicy.

Światłowód należy do Fibee IV, taka informacja widnieje na słupie (Słup mam bezpośrednio przy granicy działki). Próba kontaktu z nimi kończy się na automacie, który kieruje pod adres mailowy. Pisałem oczywiście, ale zero odzewu.

I teraz kilka dni temu odezwał się koleś, zadzwonił do mnie. Powiedział, że dostał bazę osób które zgłaszały chęć przyłączenia się i ma za zadanie zweryfikować zgłoszenia i zebrać osoby nadal zdecydowane.

Ale, minimalna opłata za podłączenie to 2400 pln i może tylko wzrosnąć w zależności od wielu czynników (sposób podłączenia, odległość, itp.)

Powiedział też, że później może już nie być możliwości podłączenia, bo zamykają program POPC3, a mają otwierać POPC4.

I tu moje zagwozdki, może ktoś mi podpowie:
- nie mam możliwości zweryfikowania tego co mówi, czy faktycznie już NIGDY nie będzie możliwości podłączenia. Jeśli będzie jakaś aktualizacja za 2 lata i dopiszą mnie za darmo, to mam alternatywę z dostępem do internetu.
- jeśli to co mówi to może być prawda to zapłacę i zapłaczę.
  • 12
  • 0
@Anonalia: z nikim się nie kontaktowali, i z nimi tez nikt się nie kontaktował. Nawet nie wiedzieli że będzie światłowód, ode mnie się tego dowiedzieli. Pytałem trzech i każdy to samo mówił.
@apaczacz: Nie wiem jak tam ale u mnie jak nie zapisali za pierwszym razem to musiałem 2 lata na neostrade, głównie przez #!$%@? covid. Niemożliwość przyszłego podłączenia się wydaje idiotyczna bo tylko tracą klientów w głupi sposób. A co jak ktoś się wprowadzi i nowy dom wybuduje? Ma nigdy nie mieć netu?
  • 0
A co jak ktoś się wprowadzi i nowy dom wybuduje? Ma nigdy nie mieć netu?


@onepnch: zdaję sobie sprawę, jak to wszystko brzmi. Ale w tym kraju wcale by mnie to nie zdziwiło.
zapłaczę


@apaczacz: A ile płaciłeś za podłączenie gazu, prądu, wody, że podchodzisz do światłowodu, jakby to były kosmiczne koszty? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

sprawdz na internet.gov.pl czy nie masz w okolicy moze jakiegos lokalsa
  • 0
@DaneOsobowe: rozmawiałem z lokalsem właśnie z miesiąc temu. Przedstawiłem sytuację. Za 4 stówki kupuję od niego materiał, sam rozkładam kabel ziemią i zakopuję go. On bierze stówkę za podłączenie i to wszystko, włala.

Z tym że on ma swój światłowód, co w przyszłości eliminuje mnie z korzystania usług konkurencji, czyli dużych dostawców. Lokals w tej chwili działa, a nie wiem czy będzie działał za 10 lat i na jakich zasadach. Wolę
czy będzie działał za 10 lat


@apaczacz: patrząc na tendencję na rynku, to prawdopodobnie będzie częścią krajowej/światowej grupy, tak już tu jest, że więksi wykupują małe rybki, zwłaszcza kiedy zaczynają niebezpiecznie się rozrastać ( ͡° ͜ʖ ͡°) generalnie dopóki nie ma fest dziadowania to na 99% będzie dalej funkcjonować, najwyżej jako inna firma. daj z ciekawości na priv co to za firemka

Próbowałeś pogadać, żebyś do granicy
  • 0
@DaneOsobowe montażyści mówili że zapas jest dla mnie, na luzie.

Ta firma obecnie działająca ma swój światłowód, pamiętam że mówił o kablu srednicy 3mm. Kupuje od niego ten kabel, dodatkowo kabel o średnicy 6mm żeby w przyszłości podłączyć się do innej sieci. Do tego rura osłonowa w której będą te kable położone w ziemi. Sam to kopie, ciągnę gruntem, wprowadzam do budynku i podprowadzam pod słup na którym mam skrzynki od światłowodu.
że mówił o kablu srednicy 3mm.


@apaczacz: nie kładź do ziemi dropa 1j, to się zemści, dość często mam tego typu awarie. rhdpe 40(lub mikrorurkę x2, zapomnij o peszlach/arotach/itd), tam 2/12/24j i masz na wieki wieków, ew do pociągnięcia przez koparkowego
  • 0
@DaneOsobowe: ok, musze wygooglowac to co napisałeś, bo dla mnie to są zupełnie nowe rzeczy.

Plan jest taki:

Od słupa do miejsca gdzie mam arot wyprowadzony z domu z przeznaczeniem na właśnie światłowód i kabel do domofonu mam 55m.

I tutaj zamierzam dać rurę osłonową w której ma się zmieścić światłowód (3mm średnicy) od dostawcy który obecnie działa oraz światłowód (6mm średnicy) z myślą o podłączeniu się w przyszłości do sieci,