Wpis z mikrobloga

#elektryka pytanie nooba, prośba o wyrozumiałość ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) czy jak w mieszkaniu w bloku z wielkiej plyty dwie czarne skrzynki z czterema korkami zechce się wymienić na nową natynkową skrzyneczkę rozdzielczą (taką z bezpiecznikami włączone-wyłączone) to wymagane jest zdjęcie plomby przy liczniku na klatce i zgoda dostawcy prądu na pracę czy może elektryk to zrobi bez grzebania?

Zdjęcie przykładowe, aktualnie mam dwa czarne "moduły" po 2 korki na każdy.
Pobierz
źródło: temp_file4516132615423807993
  • 23
@Jestem_Tutaj da sie zrobic bez i bedzie dzialac, ale to bedzie troche kombinowania i nie bedzie estetycznie wygladac, ale jak najbardziej dzialac. Lepiej zaplacic te 30 zl czy iles, by po poinformowaniu wczesniej, pojawili sie potem i zalozyli plombe. Wtedy jest wygodniej manewrowac przewodami.
@Jestem_Tutaj:
na pierwszym mieszkaniu taką skrzyneczkę zamontowałem sam bez pytania kogokolwiek
na drugim elektryk dociągnął mi nowy kabel do mieszkania i zrobił na klatce bezpiecznik tak że mogę sobie na klatce sam prąd w mieszkaniu wyłączyć, skrzyneczkę też sam zmontowałem. Elektryk ogarnął papiery do zeorku, zawiozłem, plomby sami założyli na bezpieczniku na klatce.
@Jestem_Tutaj: doradzać ci robienia na żywca tego nie będę, bo nie chcę cię mieć na sumieniu. Ja bym to wymienił bezproblemowo, ale tobie radzę zerwać plombę, zgłosić to do operatora, po robocie przyjdą i założą nową za delikatną opłatą.
@Smarek37 sam oczywiście bym nie grzebał tak czy tak, pytanie czy zmieniać skrzynkę na nowoczesne bezpieczniki czy tylko wstawić do istniejących otworów te z włącznikiem na środku jak kolega wyżej napisał?
@Jestem_Tutaj: odpowiedz sobie na pytanie czy chcesz mieć dobrze i estetycznie czy tylko dobrze?

zobacz też jaką masz instalację, może da radę różnicówkę założyć, choć w to wątpię, niemniej jednak jakby się dało to nie ma co się zastanawiać.
@Jestem_Tutaj: to są zwykłe automaty, wkrecasz zamiast porcelanek i tyle. Jest jedno ale, te automaty jak kilka razy wywalą, to jednak trzeba wymienić, bo wydluża sie ich czas reakcji. Na klatce lepiej, zeby był topikowy. Kiedys u mnie wywalilo caly pion przy takich automatach, zanim się wypięly zareagował bezpiecznik na pion.
Lepiej wymienic na skrzynkę i zrobic wymianę przez elektryka na klatce. W starych blokach te w domu mialy 10A, a
@wiesiu2 w sumie to estetyka nie jest dla mnie sprawą kluczową, bardziej chodzi o bezpieczeństwo, jak stara skrzynka może pozostać i tylko zmienić korki na na "wtykane" to nie przeszkadza mi jej wygląd
@Jestem_Tutaj: od tych wkrecamych porcelanowych napewno wygodniejsze.w uzyciu, bo jak ci korka wybije, to sprawdzasz najpierw co wybilo, wylaczasz urzadzenie i idziesz do tablicy i zalanczasz korek ( wczesniej trzeba bylo wykrecic obudowe, wyjac i bezpiecznik i wymienic na nowy) Ale to bedzie najrozsadniejsze rozwiazanie w twoim przypadku, bo te nowe tablice “dedykowane” sa pod nowe instalacje gdzie na sama kuchnie mozesz miec kilka bezpiecznikow o roznym amperazu.
@Jestem_Tutaj to prawdopodobnie jest bezpiecznik przedlicznikowy. Jak chcesz dzialac przy swojej skrzynce bezpiecznie, nalezaloby wykrecic jeden z widocznych bezpiecznikow odpowiadajacy twojemu mieszkaniu, by rozlaczyc faze. W takim przypadku nic nie musisz zglaszac nikomu. Zglaszac bys musial, gdybys chcial majstrowac przy liczniku i zmienic jego polozenie, ktore wymagaloby zerwanie plomby.