Wpis z mikrobloga

Obiecany update, dzień 876:
1. Aktualny wynik na portfelu (plus) 112 871 PLN (podwojenie wartości portfela)
2. Najgorszy odnotowany wynik portfela: (minus) 15 637 PLN
3. W komentarzu lista zamkniętych pozycji i otrzymanych dywidend

Słowem komentarza:
1. #przegranko100k to tag autorski na którym rozgrywam głównie śmieciowe spółki z NewConnect zaczynając od kwoty "mniej więcej" 100k (tj. miało być 100k, ale przez pewien czas miałem zainwestowane ok. 120k jak się nie mylę - aktualnie jest to poniżej 100k). Miało być dla beki, ale póki co idzie raczej nieźle. Challenge kończymy jak wartość portfela osiągnie milion PLN, zero PLN, lub jak zdechnę xD (ew. jak mnie białkov posypie srebrem za coś innego)
2. Sferanet zdjęta z giełdy po 5,1 zł za papier, z racji na to, że akcje na rachunku widnieją jako zablokowane uznaję tę inwestycję za zakończoną. Dopisałem też dzisiejszą dywidendę z XTB, mimo że nie wpłynęła jeszcze na konto. Dopisałem też dwie drobne dywidendy od CDR, dałem odpis na Kernel bo nie oddam papiera, a pewnie go zdejmą, oraz odpis na AQT nie dopuszczony do notowań.
3. Ciężko mi wycenić dokładną wartość portfela, bo tak jak pisałem przekroczyłem nieco próg inwestycji 100k jak była stypa na rynku, a ja miałem wszystko w papierach, jednak myślę, że spokojnie można uznać, że kwota wejściowa została podwojona.
4. Dla uproszczenia (ponieważ część papierów mam na IKE, część na normalnym koncie ING) wszystko w tabelce jest liczone BRUTTO - podatek belki nie jest uwzględniany. Docelowo chcę cały portfel przegrankowy przenieść na IKE+IKZE i wtedy będzie to 100% zgodne ze stanem faktycznym (obecnie połowa).
5. Ponieważ update jest pierwszy od ponad roku i całkiem spory pozwalam sobie wyjątkowo otagować to również jako #gielda

(w spoilerze disclaimer)

affairz - Obiecany update, dzień 876:
1. Aktualny wynik na portfelu (plus) 112 871 PL...

źródło: 2023-07-10

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
  • 0
@DzikiChleb: ja nie pamiętam jak trafiłem na SFN ale chyba przez analizę spółek z najniższą kapitalizacja na NewConnect. lecisz po takich najtańszych spółkach i sam oceniasz po bilansie/raportach czy są tanie bo są nic nie warte, czy może są tanie bo są jakieś problemy, ludzie się czegoś boją. w Sferze było (imo nieistotne) ryzyko, że nie dowiozą projektu unijnego za 60 baniek i będą musieli cofać dofinansowania. gdyby tak się
  • Odpowiedz
@affairz dziękuję za wyczerpującą odpowiedź!

do tej pory inwestowałem tylko w surowce i w świnie (na tym najwięcej zarobiłem xD), a spółek nie tykałem chyba ze przez przypadek losujac literka natrafiłem na cos czerwonego.

jescze raz dziękuję mirku i powodzenia
  • Odpowiedz
  • 0
@DzikiChleb: generalnie to jest super nieintuicyjne ale inwestowanie w spółki-trupy szorujące wyceną po dnie potrafi dać duże zwroty. ale jak to w kasynie: potrafi też wyczyścić portfel do zera. jeśli spółka po prostu bankrutuje i nie ma dla niej ratunku to raczej nie warto, ale często jest tak, że spółka jest w dupie bo jakieś ważne sprawy się rozstrzygają i wtedy w razie takiego rozstrzygnięcia na jej korzyść można zwielokrotnić
  • Odpowiedz
  • 0
@dar777: to co ja robię to nie jest takie klasyczne inwestowanie. tutaj masz dużą nagrodę, ale połączoną z dużym ryzykiem i niepewnością. mi ta inwestycja wyszła super, ale gdyby PLAY tej firmy nie kupiło to bym miał zwrot znacznie niższy, a sama inwestycja musiałaby być dłuższa

a co do tego jak się nauczyć to polecam zrobić sobie podstawy jakąś książką jak picrel, a potem cała robota to Twoje własne rozkminy,
affairz - @dar777: to co ja robię to nie jest takie klasyczne inwestowanie. tutaj mas...

źródło: gpwbys

Pobierz
  • Odpowiedz