Wpis z mikrobloga

Mirki, planuje złożyć sobie kompa. Generalnie ma mi służyć jako maszyna do gier niekoniecznie w 4k oraz hobbistycznie programowanie bez żadnego renderowania hiper super duper grafiki. Jeśli chodzi o monitor to 1440p 32 cale. I teraz tak się zastanawiam pomiędzy i7 12700k albo i5 13600kf. Oba procki bardzo podobne w kwestii wątków czy rdzeni i tez mają taki sam pobór prądu . Jedynie co to wiadomo platforma. I tu jest moje pytanie czy warto brać tą i5 i trzymać ją na jakiejś plycie z chipsetem z690 i ram ddr4 czy jednak tą i7 na spokojnie styknie. Niby Raptor Lake tego Arida bije na wszystkich porównaniach alejak to wygląda w praktyce? Cena też podobna dlatego tak się bije z myślami. Chyba że macie też jakieś pomysły co na amd złożyć w podobnych pieniądzach z takimi osiągami. Karta póki co 2060 ale może będzie zmieniana zależy od tego jak się rynek zachowa z 40 nvidi
#pc #sprzetkomputerowy #intel #amd #komputery #peryferiapc
  • 6
  • Odpowiedz
  • 0
@Krs90: no właśnie chodzi o tak że ram już mam ddr4 I nie chciałbym niepotrzebnie siana wydawać. Generalnie mam ram starą kartę ma której jeszcze będzie latać zasiłka I dysk oczywiście więc tylko chciałem podnieść sobie płytę plus procek
  • Odpowiedz
@tojamatii: A to trochę zmienia postać rzeczy. Ja bym chyba szedł w i5, chociaż tam minusem jest koszt płyty głównej.
Bardziej zastanawiałbym się INTEL i5-13600K vs RYZEN 7 5800X3D, minusem intela są droższe płyty główne tam chyba o 200-300 zł jakoś, za to Ryzeny lubią szybkie ramy więc poniżej 3000 mhz nawet nie podchodź.
Sam przy Ryzenie 1X16GB 2400 vs 2X8GB 3200 miałem różnicę lekko 10-15 fpsów od strzała. Tyle
Krs90 - @tojamatii: A to trochę zmienia postać rzeczy. Ja bym chyba szedł w i5, choci...
  • Odpowiedz
  • 0
@Krs90: tak zawsze w sumie Intel Intel, z AMD miałem styczność tylko w laptoku x lat temu i też w sumie słyszałem że jest #!$%@? ze sterami do kart graficznych jak się ma amd. Ram właśnie mam 4x8 3600 więc tu by na spokojnie czerwoni mieli z czego korzystać. I tak planuje żeby starczyło na te 4-5 lat zanim wejdzie kolejna przesiadka na nowszą generację
  • Odpowiedz
@tojamatii: Niby tak, ale ja przez wiele lat miałem RX470 i w sumie problemy miałem tylko raz w jednej konkretnej grze, więc chyba nie ma reguły. Procesor mam już chyba 3 z kolei AMD (obecnie 5600X) i też w sumie jest git. Jak po kosztach to połączenie 5600 + płyta B550 nie ma sobie równych, ale jak chcesz żeby starczyło na dłużej i masz budżet powiedzmy 2000 zł to ja
  • Odpowiedz