Wpis z mikrobloga

Dobra, kilka słów w temacie. Przede wszystkim Prigożyn to nie jest jakiś bezmózg. Myślę, że władzę to on ma w nosie, a jego rajd (pomijając wątek walki GRU vs FSB) był wyrazem sprzeciwu przeciwko karygodnej - w jego rozumieniu - postawie władz Rosji, która doprowadziła do totalnej kompromitacji jego kraju, ale też śmierci zbyt dużej ilości obywateli. Do tego dochodzi wątek ograniczania mu amunicji na froncie, przez co tracił żołnierzy + próba włączenia go pod zarząd Szojgu, którym tak bardzo gardzi i którego obwinia za niepowodzenia Rosji.

Właściwie można więc powiedzieć, że jest patriotą, a do tego nienajgłupszym, tak więc piastowanie przez niego jakiegoś sensownego stanowiska byłoby dla Polski bardzo dużym zagrożeniem.

O patriotyzmie wspomniałem nieprzypadkowo. Robiąc przecież zamieszki w Moskwie on zdaje sobie sprawę, że:
a) Cały świat się cieszy, a pozycja jego kraju jeszcze bardziej by się pogorszyła.
b) Ryzyko zamieszek w Gruzji, Białorusi itd; szansa na pożegnanie rosyjskiego porządku raz na zawsze.
c) Destabilizacja na froncie z Ukrainą.

Można wymieniać i wymieniać, ale bardziej miałem na myśli to, że to byłaby postawa w stylu "na złość mamie odmrożę sobie uszy". Przecież jego celem jest silna i groźna Rosja, a nie doprowadzenie kraju do ruiny.

No i w obliczu tych faktów, jeszcze ciekawiej wygląda dzisiejszy rajd. Prawdopodobny wydaje się scenariusz, że to miał być straszak, który miał na celu otworzenie oczów władzy i przeforsowanie usunięcia Szojgu. Drugim postulatem w teorii te dotyczące dalszego zachowania niezależności przez jego grupę + większa ilość amunicji. Pytanie tylko, czy on chce w ogóle tę wojnę kontynuować? Sam we vlogu przyznał, że przesłanki do jej wszczęcia były naciągane.

Kolejna kwestia to to, że chyba nie spodziewał się, że tak łatwo mu pójdzie. Nie uważam, by była to ustawka, ale faktem jest, że Rosja nie stawiala zbyt dużego oporu. Oczywiście nie było wielu żołnierzy, ale na pewno opór mógłby być bardziej stanowczy. Tylko, że Grupa Wagnera to jedna z najbardziej kompetentnych i doświadczonych grup w Rosji - czy naprawdę ich eliminowanie to najlepszy pomysł?

Załóżmy, że tej Szojgu rzeczywiście poleci. No i co dalej?

#wojna #ukraina #rosja
GoddamnElectric - Dobra, kilka słów w temacie. Przede wszystkim Prigożyn to nie jest ...

źródło: ccWk9kuTURBXy9kNmM3ODNiOC1jZjdmLTRhMDktYWQyZC01YTQ1MTMwMzVhM2EuanBlZ5GVAs0EsADDw94AAaEwAQ

Pobierz
  • 16
@GoddamnElectric: Na moje to dopiero początek, choć gówno ze mnie nie ekspert. Nikt jednak chyba nie liczył, że Prigożyn będzie zabijał rosyjskich żołnierzy. Gość policzył szable i raczej nie ma już powrotu do stanu sprzed tego spektaklu. Marsz na Moskwę to groźba żeby nie próbowano go aresztować i możliwe, że ta groźba będzie wzięta na poważnie choć facet ewidentnie stał się problemem dla rosyjskiej władzy. Myślę, że sprawa rozwojowa i pierożen
@GoddamnElectric ok, ale czemu w Gruzji miałyby wybuchnąć z tego powodu zamieszki?ich rząd nieco zawiązuje relacje z ruskimi, no ale gruzini są temu przeciwni, ale czemu mieliby protestować? nie są ruskim pionkiem i nie muszą walczyć o wolny kraj jak Białoruś.
@ViFio: A czy skrajną kompromitacją nie jest to, że Prigożyn przejeżdża pół kraju i jest 60 km od Moskwy? A co więcej w miastach ludzie ciepło go witają, a lokalni sympatycy Putina odwracają się od niego "po dobroci"? Czy kompromitacją nie jest to, że Prigożyn wjeżdżając do miast traktowany nie jest jako jakiś terrorysta, tylko ktoś, z kim władze prowadzą dyskusje jak z równym sobie? I to nie były jakieś malutkie
@GoddamnElectric mnie zastanawia parę rzeczy:
1. Decydując się na taki ruch nie pomyślał o tych wypadnieciach z okna, zatruciach i innych dziwnych zgonach? Wątpię żeby Putin wybaczył mu kompromitację Rosji na arenie międzynarodowej. Bo tak to można nazwać. Wcześniej czy później coś mu się stanie.
2. Czemu prezydent innego państwa jest główną osobą decyzyjna w negocjacjach?
3. Czemu przeszukiwali jego siedzibe i podali info o tych paszportach itd już po zakończeniu negocjacji?
@GoddamnElectric: oczywiście, natomiast wyrzucenie Szojgu czy Gierasimowa byłoby przyznaniem się Putina do błędu. On nie robi takich rzeczy bo jego jedyną bronią jest bezwzględność której ludzie się boją. Gość zrobi wszystko żeby Prigożyn siedział lub zginął
@ViFio: To prawda, dlatego sytuacja jest ciekawa. Bo załóżmy, że Putin blefuje, że zapewnia im nietykalność i obiecuje zwolnienie Szojgu Gierasimowa. Każdy kto ma trochę oleju w głowie wie o tym, o czym napisałeś. Ale przeciez Prigożyn JEST człowiekiem z systemu, tzn. on te wszystkie sztuczki zna. Nie jest pierwszym lepszym naiwniakiem z łapanki. Tam musi być jakieś drugie dno.
@GoddamnElectric: Skompromitował się przed całym światem. Jego ludzie również nie sa z tej decyzji zadowoleni. Na telegrami najpopularniejsza emotikonka pod jego postami to klaun. A putin i tak nie odwoła Szojgu i Gierasimowa. Ogólnie nie zrealizował żadnych celów.