Wpis z mikrobloga

Na grupie Programista na Swoim zobaczyłem post mówiący o tym, że KiS i US twierdzą, że przy sprzedaży auta, które wykorzystujemy w działalności i nie jest jako ŚT musimy zapłacić VAT. Czy ktoś wie coś więcej na ten temat? Jeżeli tak to odliczanie 50% vatu na ryczałcie nie ma totalnie sensu, bo np na paliwie zaoszczędzimy powiedzmy 1k, a przy sprzedaży auta będzie do zwrotu znacznie więcej

#b2b #programista15k #ksiegowosc #jdg #dzialalnoscgospodarcza
  • 23
@JaTobieTyMi: co? przeciez mozesz sprzedac komus auto na fv to tak z najbardziej oczywistich opcji

Poza tym odliczasz vat od 150k netto, ja przez ostatnie 2 miesiace odliczylem 600zl VAT na paliwie, a jezdze na LPG

naprawy, caraudio, tuning to jest nastepna bajka

I finalnie przeciez jak srpzedajesz to vat liczysz nie od 150k tylko od 60, 80 czy tam do ilu zgruzujesz
@programista15cm: @kuncfot Załóżmy, że samochód przez rok nie straci na wartości.

Kupuję samochód za 100k na umowę kupna sprzedaży za gotówkę, odliczam 2k w ciągu roku na paliwo, po roku chce sprzedać auto i żeby wyjść na 0 w dużym uproszczeniu sprzedaje auto za 111.5k, albo za 100k i jestem 11.5k w plecy
@kuncfot: o czym ty bredzisz, ty masz jdg czy tak majaczysz?

ktos CI placi za auto to masz netto na swoim koncie obrotowy, a VAT na swoim koncie VAT.

Mozesz zwolnic srodki i od reki to robia - ale jeszcze nigdy nie mialem potrzeby, bo mozesz przeciez z VAT placic pit.
I jak placisz za cokolwiek to przeciez tez placisz czesc VAT z konta VAT
Kupuję samochód za 100k na umowę kupna sprzedaży za gotówkę, odliczam 2k w ciągu roku na paliwo, po roku chce sprzedać auto i żeby wyjść na 0 w dużym uproszczeniu sprzedaje auto za 111.5k, albo za 100k i jestem 11.5k w plecy


@JaTobieTyMi: ale po co mialbys robic cos tak debilnego? Kup samochód na FV, a jak nie jezdzisz i nie wydajesz na paliwo to najlepiej wcale nie kupuj ( ͡
@programista15cm: Mam swój prywatny samochód, który kupiłem przed założeniem działalności i wykorzystuje go w użytku mieszanym (odliczam 50% vatu), no i teraz wychodzi na to, że przy sprzedaży będę musiał oddać około 10k...
o czym ty bredzisz, ty masz jdg czy tak majaczysz?


ktos CI placi za auto to masz netto na swoim koncie obrotowy, a VAT na swoim koncie VAT.


@programista15cm: bredzę ;) daj mnie na czarno jak Ci przeszkadzam w pisaniu głupot :)
@JaTobieTyMi
Do rzeczy i gwoli wyjaśnienia: przy sprzedaży samochodu, gdy jest warty rynkowo 100k to nie wystawisz go za 123, bo musisz opodatkować 23%, wystawisz go za rynkową 100k
@kuncfot: sory nie wpadlem na to, ze mozna chciec sprzedac auto firmowe osobie prywatnej.

Bycie przedsiębiorca zobowiązują to dzialana w sposob przedsiebiorczy. Uzywasz auto w firmie to Ci jest potrzebne do jezdzenia, masz koszty na paliwie, amortyzacji i naprawach.

To nie jest opcja dla kolekcjonerow samochodow ani lanserow parkingowych.

Wiec albo eksploatujesz auto do momentu az przestaje sie oplacac naprawiac albo sprzedajesz przedsiebiorcy na fv albo oddajesz w salonei na FV
@JaTobieTyMi: widze, że ci co odpowiadają są jacyś zaspani. Jestem w tej samej sytuacji, zaczynam działalność i mam samochód prywatny. Pytanie jest proste: Czy samochód prywatny, który nie jest wprowadzony jako środek trwały działalności, ale odliczamy 50% VAT jego zużycia, może być sprzedany prywatnie?
@Adrimi: @WyjmijKija Zapytałem się księgowej na Infakt i to jej odpowiedz:
jeśli jest to pojazd typowo prywatny i rozliczamy z tego pojazdu paliwo to przy sprzedaży nie płacimy podatku dochodowego czy VAT i możemy go sprzedać na umowę kupna-sprzedaży
co innego jakby to był pojazd w dysponowaniu mieszanym
@Adrimi: Z tego co rozumiem chodzi o sposób rozliczania, auta prywatnego nie można amortyzować

Pojazd firmowy to środek trwały w działalności, dzięki czemu można odliczyć wszystkie koszty związane z jego użytkowaniem (np. ubezpieczenie, serwis, paliwo), a także samą wartość samochodu, poprzez amortyzację. W zależności od dysponowania obowiązuje limit: 75% albo 100% wydatków eksploatacji. Pojazd prywatny to samochód, który pozostaje w majątku prywatnym podatnika, nie jest środkiem trwałym. Ze względu na wykorzystywanie