Wpis z mikrobloga

@Jarek_P: no na przykład o coś takiego mi chodzi, tylko o gotowy produkt bez zabawy w arduino ( ͡° ͜ʖ ͡°)
po prostu średnio widzę ciągnięcie zasilania po kablu w wiele miejsc i marnowanie całej płytki na tak prosty task
  • Odpowiedz
@PozdroPocwicz: a na poważnie - takie rzeczy, jak na zdjęciu wyżej ludzie robią chyba głównie dla jaj. Jeśli ci wystarczy równoległe włączanie, to do włącznika dołącz przekaźnik i steruj jego cewką. Jeśli to ma mieć sens, to daj przekaźnik zamiast wyłącznika i steruj wyłącznie jego cewką.
  • Odpowiedz
no na przykład o coś takiego mi chodzi,


@PozdroPocwicz: ale serio taki ulep by cię urządzał? :)

Gotowych urządzeń masz pierdylion, smart gniazdka, przekaźniki zdalnie sterowane, możesz sobie coś dobrać, to nie są drogie rzeczy.
  • Odpowiedz
@Jarek_P: mam ze 40 smart gniazdek, nie chodzi o podanie zasilania na urządzenie tylko o jego faktyczne włączenie przez wciśnięcie przycisku xD
mam na przykład dosyć drogi głośnik którego ze stanu off nie da się zdalnie włączyć, jedynie można go wybudzić ze stanu standby przez bluetooth. Czasem jak wyłączą prąd to takie wybudzanie przestaje mnie urządzać i muszę i tak wciskać przycisk.
  • Odpowiedz
i muszę i tak wciskać przycisk.


@PozdroPocwicz: no to albo lepisz do jego obudowy na taśmę klejącą jakieś serwo, które będzie ten przycisk wciskasz, albo bierzesz w łapę wkrętak, otwierasz obudowę i łączysz się wprost na styki przycisku, który naciskasz jakimś przekaźnikiem.
  • Odpowiedz
który naciskasz jakimś przekaźnikiem


@Jarek_P: objaśnisz jak to miałoby działać?
Strzelam że napięcie które przechodzi przez włącznik po jego wciśnięciu to nie jest jakieś standardowe 5V tylko znacznie mniej. Nie ma jakiegoś uniwersalnego komponentu który można by tutaj użyć bez robienia pomiarów?
  • Odpowiedz
@PozdroPocwicz: no właśnie jest, nazywa się przekaźnik.
Przekaźnik to właśnie taki elektronicznie sterowany włącznik, jego styki dołączasz równolegle do istniejącego przycisku, zaś cewkę przekaźnika sterujesz czym tylko chcesz.
Jeśli masz jak pisałeś kilkadziesiąt smart gniazdek, to możesz dobrać nawet jakieś istniejące rozwiązanie z systemu, który używasz, chyba w każdym jest coś takiego, co się nazywa zwykle "wyłącznik bezpotencjałowy", tu przykład z wifi Tuya, zasilany wprost z 230V:

https://www.houseiq.pl/pl/p/Modul-OXT-mini-beznapieciowy-WiFi-TUYA/1963

Podłączasz zasilanie, styki
  • Odpowiedz