Wpis z mikrobloga

Sprawa jest prosta, rząd USA zwiększając deficyt budżetowy wypuścił na rynek potężną ilość wydrukowanego pieniądza, teraz próbuje ściągnąć ten pieniądz z rynku za pomocą nieefektywnego podwyższania stóp procentowych. Baza monetarna to 21 bilionów, zamiast oczekiwanych 17, to ok. 20% różnicy, szybkie zacieśnianie będzie nadal trwało tak długo jak nie ma sygnałów recesyjnych. Głównym celem FEDu nie jest uniknięcie recesji a uniknięcie dedolaryzacji, dlatego stopy będą podwyższane nawet kosztem gospodarki, FED liczy na miękkie lądowanie, ale nie ekonomii a kursu dolara.
#gielda #waluty
Pobierz Manah - Sprawa jest prosta, rząd USA zwiększając deficyt budżetowy wypuścił na rynek ...
źródło: Screenshot_20230612-130825~2
  • 9
Inne waluty (nawet złotówka) nie zwiększyły bazy monetarnej tak gwałtownie, FED liczył, że świat łyknie dolarową płynność jak zwykle, zamiast tego pojawiły się pomruki o dedolaryzacji, które zgrały się ze spowolnieniem ekonomicznym.
@Manah: Co jest niby nieefektywnego w stopach? Że niby nie efektywne jest zwiększanie presji na wzrost oszczędności?

Przecież pojawi się recesja to poluzują politykę. Tylko żeby to zrobić luzowanie polityki musi mieć więcej pozytywnych efektów niż negatywnych. Wyższe stopy chronią gospodarkę... przecież to co napisałeś to błazenada z ekonomii.

@Uncontrollable24: Jeśli będzie recesja to w końcu żeby pobudzić gospodarkę będą musieli zrobić pivot.
@Arriva: Musisz rozwinąć drugie pytanie. Co do pierwszego, rząd może wypuścić ogromną ilość pieniądza dosłownie natychmiast (co miało miejsce w 2020), a ściągnie go z powrotem trwa długi czas o ile w ogóle udaje się to zrobić (baza monetarna w historii dolara zawsze tylko rosła, obecnie obserwujemy precedens).
@Manah: Na tym polegają operacje rynku otwartego. I tutaj warto podkreślić, że twierdzenie "nieefektywnego podwyższania stóp procentowych". Podwyższanie stóp zawsze ma swoje efekty, chociażby zwiększenie atrakcyjności oszczędzania.