Wpis z mikrobloga

Pamiętacie może słynną polską amunicję krążącą Warmate? Więc Ukraińcy wypuścili filmik (znalazłem na Reddicie, nie wiem, skąd jest oryginalnie) i wygląda na to, że miota nim jak szatan i zasadniczo nie trafia tam, gdzie operator celuje. Jak na sprzęt kosztujący jednak konkretną forsę, ze specjalnym układem elektronicznym naprowadzającym w fazie terminalnej, to powiem szczerze - spodziewałem się czegoś lepszego.
Szczególnie jak się porówna z ukraińskim dronem z Aliexpress z doczepioną głowicą od granatnika przeciwpancernego.

#wojna #ukraina

https://www.reddit.com/r/UkraineWarVideoReport/comments/143a7j5/the_defense_intelligence_of_ukraine_gur_destroys/
  • 18
@spinaczel: Ale wiesz, że ten dron nie jest zasadniczo naprowadzany na GPS. No i Ukraińcy mają te swoje drony samoróbki za grosze i jest masa filmów, gdzie niszczą tym wozy opancerzone, ruskie pozycje, samochody i to jadące. A tu Warmate za gruby hajs celuje w wielką stacjonarną ciężarówkę i pudłuje o parę metrów.
generalnie śmigłowce czy samoloty bardzo ciężko eliminuje się MANpadami,
musi być bardzo dobre okienko.
pewnie większość tych piorunów używa się do strącania dronów, a kto wie, może nawet rakiet, jeśli zna się ich trajektorię?

@Pantokrator:

@Thorkill
A czemu te switchblady amerykańskie nie robią takiej roboty jak ruskie lancety?
Kwestia przewagi zagłuszania ruskich?
Bo lancety narobiły sporo szkód w ZSU, a ukraińcy zupełnie się nie chwalą zabawkami z zachodu
@Pantokrator: to jest dla ciebie miotanie? W powietrzu jest termika, uskoki wiatru i jak na taki tani sprzęt celnosc i stabilnośc jak najbardziej w porządku. Sprzęt za grosze i dokładnosc 2-5 metrów to doskonały wynik
Koszt wdrożenia pierwszej partii Warmate dla WP to w przeliczeniu na sztukę 20 tys dolarów. Przy produkcji seryjnej cena spada. I masz dokładność kilku metrów. Dla porównania Excalibur, pocisk precyzyjny kosztuje 68 tys dolarów. I dostajesz dokaldnosc 4 m. Możesz też kupić rakietę GMLRS M31 za 170 tys dol. Do rozwalenia lekko opancerzonych celów lub rażenia załogi wystarczy wysłać 2-3 Warmate i zalatwione
Przy takiej ilości przychylnych artykułów w mediach


@Pantokrator: WB od wielu lat opłaca obficie publikowanymi reklamami praktycznie wszystkie wojskowe media branżowe w Polsce. Dodatkowo słyszałem ciekawe historie że też dziennikarze dostają od nich różne prezenty. Stąd to robienie z tego Warmate jakiejś super broni. A ten sprzęt był w testowych partiach kupowany przez kilka krajów i na tym się zawsze kończyło. Nikt w to dalej nie wchodził i nie kupował większych
@wwkbt: Tak, to jest miotanie. Ukrainiec pilotujący drona z Aliexpresu leci prosto i pewnie. A to jest po prostu smutne i przekłada się na żenującą celność, a raczej jej brak. m0skalski Lancet jest podobnie zbudowany, różni się tym, że trafia.
@wwkbt: Excalibur ma parę razy większą głowicę, więc w jego przypadku 4m pudła może ocalą załogę czołgu, bo sama maszyna jest i tak eliminowana z walki.
Warmate wysyłasz, czekasz 15 minut aż doleci, liczysz, że rusek się nie ruszy i że dron walnie gdziekolwiek w pobliżu i cel nie będzie za jakąś osłoną typu nie wiem, 2 arkusze blachy falistej i brudne majty.
Excalibura wystrzeliwujesz, po kilkudziesięciu sekundach jest na miejscu,